Powstanie megamiasto na Śląsku? "Liderami rozwoju są duże ośrodki"

Po pięciu latach od rozpoczęcia działań Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) dojrzewa do zmiany ustawy metropolitalnej. W tym celu zespół ekspertów opracował dwa projekty nowelizacji. Pierwszy zakłada poszerzenie kompetencji a drugi wprowadzenie zmian, które doprowadziłyby do przeobrażeń GZM w drugą Warszawę.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) rozpoczęła realizację zadań od stycznia 2018 r. Tworzy ją 41 gmin, w tym 13 miast na prawach powiatu i 13 gmin miejskich. Obowiązująca ustawa metropolitalna - jak wskazują samorządy - ma jednak swoje niedociągnięcia, np. wąski zakres kompetencji. Przez to GZM w wielu kwestiach nie może zająć się konkretną sprawą. Właśnie dlatego władze chciałyby to zmienić i doprowadzić do nowelizacji ustawy o metropolii. Dwa projekty nowelizacji opracowuje zespół ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego - informuje za pośrednictwem portalu Ślązag.pl Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Reklama

Szersze kompetencje czy megamiasto

Pierwszy projekt zakłada przekształcenie metropolii w jedno miasto. Tworzyłoby go 18 gmin na zasadzie - podobnie jak w stolicy - pomocniczych jednostek. Eksperci twierdzą, że takie zmiany doprowadziłyby do przeobrażeń aglomeracji w drugą Warszawę. - Mówimy o ustawie, która mogłaby nam dać takie możliwości działania jak ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawa. Wszystko, co jest sieciowe, co działa ponad granicami miasta - służba zdrowia, czy gospodarka komunalna - mogłyby być w Metropolii - wskazał Kazimierz Karolczak. 

Drugi projekt zakłada poszerzenie kompetencji metropolii,  przekazanie jej więcej zadań i pieniędzy z poziomu gmin członkowskich. Realizacja obydwu stawia na mocny rozwój obszaru górnośląsko-zagłębiowskiego. - Liderami rozwoju są duże ośrodki miejskie. I my musimy przekształcić się w duży ośrodek miejski, pokonując pewną zaszłość historyczną, jaką jest przywiązanie do tożsamości lokalnych lub próbując te tożsamości jakoś pogodzić z byciem funkcjonalnie jednym ośrodkiem - podkreślał prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego. 

Kraków, Gdańsk i Łódź też chcą

Prorektor zapewnił, że zmiany – niezależnie od finalnie wybranej ścieżki i założonego tempa – mają eliminować dublowanie podejmowanych przez samorządy działań i w efekcie poprawić efektywność wydawania publicznych pieniędzy. - Prędzej czy później nie da się uniknąć odstąpienia od tego rozdrobnienia - powiedział prof. Pietrzykowski.

Z ustaleń portalu wynika, że eksperckie projekty nowelizacji trafią do GZM w ciągu najbliższych tygodni. Później swoje uwagi przedstawią do nich władze Metropolii, a na końcu - zostaną ogłoszone opinii publicznej. Na razie tylko miasta Górnego Śląska i Zagłębia doczekały się w Polsce własnej ustawy metropolitalnej. O podobne rozwiązania upominają się inne ośrodki - Kraków, Łódź i Trójmiasto.

ew


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Śląsk | metropolia | nowelizacja ustawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »