Powstanie najdłuższa droga ekspresowa w Polsce. Będzie mieć prawie 800 km długości
W Polsce powstanie najdłuższa droga ekspresowa. Istniejąca S8 zostanie wydłużona w kierunku granicy z Czechami oraz z Litwą - zdecydowała GDDKiA. W sumie będzie miała 786 km długości. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK).
Droga ekspresowa S8 ma obecnie 534 km i biegnie z Kobierzyc pod Wrocławiem do przedmieść Białegostoku. Jej konstrukcja trwa ponad 20 lat i obejmuje m.in. przebudowę tzw. gierkówki - trasy powstałej w 1976 r. Postanowiono, że docelowo S8 połączy ziemię kłodzką z Białostocczyzną i będzie najdłuższą w Polsce - od granicy z Litwą do przejścia granicznego z Czechami.
W stronę południową S8 zostanie wydłużona o 87 km - odległość między Wrocławiem a Kłodzkiem. Trasa została podzielona przez GDDKiA na sześć odcinków, m.in. z Kobierzyc do Łagiewnik o łącznej długości 32,5 km i 14 km odcinek z Ząbkowic Śląskich do Barda. W kwietniu GDDKiA wybrała wykonawcę dla tego zadania. W przetargu wzięło udział sześciu zainteresowanych wykonawców. Wybrano ofertę konsorcjum Kobylarnia i Mirbud o wartości ponad 378 mln zł.
Zdecydowano, że nowy odcinek będzie miał dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu. Przekazanie kierowcom trasy z Wrocławia do Kłodzka GDDKiA planuje w latach 2028-2033. W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. zapisano również realizację dalszego przebiegu S8 - od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.
Po przeciwległej, wschodniej stronie, S8 zostanie rozbudowana o odcinek z Białegostoku do Augustowa, a stamtąd do Suwałk, do węzła Raczki, gdzie skrzyżuje się z drogą S61. Cały odcinek będzie liczył 90 km. Inwestycja została wpisana do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) we wrześniu 2023 r.