Powstanie stopień wodny na Wiśle w Siarzewie
Wiele na to wskazuje, że już niedługo rozpoczną się prace przy budowie stopnia wodnego w Siarzewie. Ma wspierać tamę we Włocławku.
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział w poniedziałek we Włocławku, że w ciągu trzech lat należy się spodziewać wbicia pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie. Realizację tej inwestycji uznał za konieczną w kontekście przyszłości tamy we Włocławku.
Daca uczestniczył w poniedziałek w briefingu prasowym z okazji 50-lecia pracy Stopnia Wodnego Włocławek. Pytany o plany powstania kolejnego stopnia w Siarzewie k. Ciechocinka podkreślił, że Wody Polskie są nadal na etapie projektowania, przygotowywania wszelkich niezbędnych dokumentów.
- Jest to robione po to, żeby uzyskać odpowiednie pozwolenie wodno-prawne od ministra Marka Gróbarczyka oraz pozwolenie na budowę od wojewody kujawsko-pomorskiego. W tej chwili trwają pracę nad przygotowaniem projektu wykonawczego i operatu wodno-prawnego, żeby złożyć to do ministerstwa - podkreślił Daca.
Prezes Wód Polskich przypomniał, że w zakresie tej inwestycji wydana została już decyzja środowiskowa.
- Cały czas jesteśmy w procesie przygotowywania tej inwestycji i nie mamy żadnych większych opóźnień - wskazał.
Dopytywany, kiedy mogą ruszyć prace budowlane ocenił, że powinno to nastąpić w ciągu najbliższych trzech lat.
- Oczywiście determinowały będą nas sprawy, na które nie będziemy mieli wpływu, czyli uzyskanie odpowiedni zgód administracyjnych. Przygotowanie projektu zajmie jeszcze ok. dwóch lat i myślę, że w trzecim roku powinniśmy wbijać pierwszą łopatę - mówił.
Daca podkreślił, że gigantyczny stopień wodny we Włocławku przynosi Polsce szereg różnych korzyści — tak w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, jak również możliwości samooczyszczania rzeki.
- Mamy tutaj elektrownię wodną, drogę wodną klasy międzynarodowej i zabezpieczony teren przed powodzią. Dodatkowo posiadamy rezerwuar słodkiej wody, co jest bardzo ważne, gdyż jak państwo wiecie, województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z najbardziej doświadczonych pod względem suszy i stepowienia. Mamy jednak też problem, ponieważ ten stopień wodny, który tutaj stoi od 50 lat jest nadal samotny. To nasz gigantyczny sukces, że przez 50 lat udało nam się go utrzymać w bezpieczeństwie. On jest przez Wody Polskie sukcesywnie remontowany, ale od dłuższego czasu wiemy, że musimy wybudować kolejny stopień wodny — podpierający, gdyż ten jest zagrożony katastrofą budowlaną - powiedział Daca.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka podkreśliła, że "jest już czas, aby powstały kolejne stopnie wodne, tak jak było to pierwotnie planowane".