Premier Francji: Proponujemy zmiany w projekcie reformy emerytalnej

W odpowiedzi na postulaty Republikanów (LR) proponujemy, aby ci, którzy zaczęli pracować pomiędzy 20. a 21. rokiem życia, mogli przejść na emeryturę w wieku 63 lat - powiedziała w wywiadzie dla „Le Journal du Dimanche” premier Francji Elisabeth Borne.

Francja przyjmie nowy wariant?

W ten sposób rząd chce przekonać opozycyjną, centroprawicową partię do poparcia reformy, której głównym celem jest podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, dopuszczając jednocześnie wyjątki dla długich karier i podnosząc minimalną emeryturę.

System długiej kariery zakłada, że osoby, które zaczęły pracę przed ukończeniem 20. roku życia, będą miały możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

"LR od dawna popiera podniesienie wieku emerytalnego, ale są wątpliwości, ilu z ich 62 posłów ostatecznie poprze rząd" - pisze portal radia RFI.

Reklama

Według niego rozwiązanie przedstawione przez premier dotyczyłoby 30 tys. osób i kosztowałoby do 1 mld euro rocznie, co oznacza, że należałoby znaleźć dodatkowe źródło finansowania.

Lider Republikanów Eric Ciotti stwierdził wcześniej, że taka zmiana zostałaby poparta przez większość posłów jego partii.

Jednak poseł LR Pierre-Henri Dumont napisał na Twitterze, że premier "wyraźnie odrzuca naszą propozycję", która zakładała, że "wszyscy, którzy zaczęli opłacać składki przed ukończeniem 21. roku życia, będą pracować nie dłużej niż 43 lata".

W poniedziałek debata w parlamencie

W poniedziałek debata nad projektem ustawy emerytalnej rozpocznie się w parlamencie.

W odpowiedzi na ogłoszenie przez premier Borne w pierwszej połowie stycznia planu reformy emerytalnej, francuskie związki zawodowe rozpoczęły strajki, w których uczestniczyło kilka milionów ludzi w całym kraju.

W planach są kolejne protesty, najbliższe mają odbyć się 11 lutego. Badania opinii publicznej pokazują, że większość Francuzów jest przeciwna reformie, a 62 proc. popiera akcje protestacyjne, jednak rząd zapowiada, że się nie ugnie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Francja | wiek emerytalny | wydłużenie wieku emerytalnego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »