Premier Morawiecki: Już pół miliona Polaków skorzystało z wakacji kredytowych

Już ponad 500 tys. rodzin skorzystało już z rządowych wakacji kredytowych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że uprawnionych do wakacji kredytowych jest około 2 mln osób. "Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w każdym z lat 2022 i 2023. To bardzo ważne rozwiązanie" - powiedział premier.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ponad pół miliona Polaków już skorzystało

"Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w każdym z lat 2022 i 2023. To bardzo ważne rozwiązanie, z którego już w ciągu pierwszych dwóch dni skorzystało ponad 500 tys. rodzin" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że uprawnionych do takiego skorzystania z wakacji kredytowych jest około 2 mln kredytobiorców.

Klienci banków mogą od piątku 29 lipca składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie osiem miesięcy w tym i przyszłym roku. Spłatę kredytu można zawiesić na dwa miesiące w trzecim i na dwa miesiące w czwartym kwartale 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.

Reklama

Szeroki system wsparcia dla sektora

Przygotowaliśmy wsparcie w bardzo szerokiej skali, dotyczące wszystkich kredytobiorców; zapewnimy, aby ono było stosowane w sposób sprawiedliwy, obiektywny - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wakacji kredytowych. Państwo nie może stać bezczynnie - dodał.

"Kiedy niektóre rodziny tracą grunt pod nogami, ze względu na te rosnące raty kredytowe, państwo nie może stać bezczynnie. Państwo jest bardzo aktywne" - powiedział premier na konferencji prasowej odnosząc się do wakacji kredytowych.

Jak dodał, rząd przygotował wsparcie w bardzo szerokiej skali, dotyczące wszystkich kredytobiorców.

"Jest to rządowe wsparcie dla kredytobiorców i zapewnimy, aby ono było stosowane w sposób sprawiedliwy, obiektywny. Jest to rozwiązanie adekwatne na bardzo trudną sytuację geopolityczną, sytuację kryzysu gospodarczego, w którym cała Europa się znalazła. Jesteśmy rządem, który nigdy obywateli nie zostawia samych sobie" - powiedział Morawiecki.

Polski system dokapitalizowany

Dla sektora bankowego koszt rządowych wakacji kredytowych jest rzędu 20 mld zł - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "nie należy żałować tego sektora, ponieważ banki mają bardzo zyski".

"Polski sektor bankowy silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty, rentowności, i nie ma zagrożenia dla tego sektora. Jestem o tym przekonany" - stwierdził Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że jeszcze w tym roku banki będą miały wysokie zyski.

Jak zaznaczył premier, banki będą karane, jeśli nie będą stosowały się do regulacji dotyczących wakacji kredytowych.

"Każdy, kto ma kredyt hipoteczny w złotówkach, ma prawo do skorzystania z wakacji" - przypomniał Morawiecki. Jak dodał, zwrócił się do regulatorów sektora finansowego, by mieli "szczególne baczenie" na - jak to określił "niewłaściwe i nie na miejscu" działania banków, np. uciążliwe procedury biurokratyczne albo straszenie obniżoną zdolnością kredytową.

Morawiecki podkreślił, że wakacje kredytowe będą realizowane "w ciężar bardzo wysokich zysków banków", dodając, że wstępne dane z sektora bankowego wskazują na to, że wyniki banków za drugi kwartał są bardzo solidne.

"Więc naprawdę nie żałujmy banków, bo widzę że pojawiły się takie głosy komentatorów, co z wynikiem bankowym, co z kapitałami bankowymi. Chcę tutaj uspokoić wszystkich państwa, także ekonomistów, którzy do swoich niepokojów mają prawo. (...) Otóż polski sektor bankowy jest bardzo silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty rentowności i nie ma zagrożenia dla tego sektora" - podkreślił Morawiecki.

Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mechanizm ma być w najwyższym możliwym stopniu sprawiedliwy - dodał.

"Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Jak dodał, zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.

Jak zaznaczył Morawiecki, poprosił, "aby do czwartku ta ustawa znalazła ostateczny kształt". Dodał, że szacowany koszt, jaki miałby ponieść budżet to ok. 10-12 mld zł.

Szef rządu stwierdził, że Rada Ministrów dyskutowała np. mechanizmu obniżenia VAT na nośniki ciepła. Ale jak zaznaczył, "chcemy podejść w sposób w miarę sprawiedliwy, to jeśli obniżymy VAT na wszystkie te paliwa, to możemy w różny sposób potraktować różne gospodarstwa".

Kryzysem musimy się podzielić z bogatymi firmami

"Kryzysem musimy się podzielić przede wszystkim z firmami. Jakaś podwyżka dotknie gospodarstwa domowe, ale dużą część tej podwyżki muszą pokryć firmy energetyczne, bogate lub względnie bogate nie mogą pozostać nietknięte kryzysem, tak aby wpływ na gospodarstwa domowe był jak najmniejszy" - oświadczył Morawiecki.

Obecna na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska przypomniała, że można wnioskować o przesuniecie 8 rat kredytu i że wakacje dotyczą zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej, ale jeśli z kredytem są związane dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie, to kredytobiorca musi je opłacić.

"Bank ma obowiązek poinformować w ciągu 21 dni, że przyjął do wiadomości naszą decyzję o wakacjach kredytowych. W tej informacji musi także zawrzeć informacje, czy z kredytem wiążą się dodatkowe opłaty" - dodała.


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | Premier Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »