Premier Morawiecki: Wpływy z VAT wzrosły o ponad 130 proc. "Wprowadziliśmy finanse publiczne w XXI wiek"

- Mieliśmy do czynienia z ogromną, gigantyczną aferą, z wielkim oszustwem podatkowym. Dobrze jest uświadomić sobie to, bo to pieniądze wszystkich Polaków - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i podkreślił, że rząd PiS wprowadził finanse publiczne w XXI wiek. Wraz z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską przebywał on z wizytą w Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu.

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zwrócił uwagę na stojącą z nim koparkę. 

- To świetna koparka, na pewno znakomicie się sprawdza na budowie. Jak Donald Tusk żartował sobie gdzie są pieniądze zakopane, to ja mogę odpowiedzieć, że oprócz tej koparki za mną znajduje się Centrum Informatyczne Resortu Finansów - mówił. 

Premier dodał, że "nowoczesne państwo, to państwo które posługuje się nowoczesnymi systemami informatycznymi". 

- Zbudowaliśmy to centrum. Te super nowoczesne urządzenia razem ze skarbowcami przyczyniają się do tego, że te pieniądze są odnalezione. Wprowadziliśmy finanse publiczne w XXI wiek - podsumował szef rządu.

Reklama

Centrum informatyczne w Radomiu będzie rozbudowywane

Mateusz Morawiecki wyliczał także, że wzrost budżetu pomiędzy 2008 a 2015 r. wyniósł około 15 proc. - z 253 mld do 289 mld. - Między rokiem 2016 a 2023 to wzrost o 115 proc. Drogi, żłobki, boiska - wszystkie nasze inwestycje są właśnie z tego. 500 plus, a zaraz 800 plus są z tego. Wystarczy porównać dane, to są dane które mówią wszystko - mówił.

Kontynuując premier zwrócił także uwagę na wzrost dochodów podatkowych: VAT wzrósł w latach 2016-2023 o ponad 160 mld, o ponad 130 proc. - A wzrost CIT w czasach PO to 2 proc., w naszych czasach blisko 200 proc. - dodał Morawiecki.

Obecna na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska zauważyła że - uszczelnienie systemu podatkowego to wyższe dochody budżetowe: w 2022 r. o około 80 proc. większe niż w 2016 r. Rzeczkowska mówiła także o zmianach w prawie podatkowym, jakie miały wpływ na uszczelnienie systemu. Wymieniła m.in. pakiet paliwowy, pakiet przewozowy, JPK VAT, mechanizm podzielonej płatności, biała lista VAT, system STIR, Krajowy System e-Faktur.

Morawiecki zapowiedział także, że Centrum Informatyki Resortu Finansów będzie rozbudowywane. - Radom będzie kluczowym centrum rozbudowy naszych technologii informatycznych, naszych procedur, które mają jeden cel: być o krok przed przestępcami - mówił.

Rzeczkowska wskazała natomiast, że prace rozpoczną się w połowie czerwca, a w 2025 r. kolejne serwery i systemy będą już mogły być umieszczane w nowym budynku. 

- Koszt całej inwestycji planujemy na około 200 mln zł. To ważna inwestycja dla Radomia, ale też dla całego kraju, resortu finansów. Sam KSeF (Krajowy System e-Faktur - red.) to system przetwarzający miliardy danych, potrzebujemy nowoczesnych urządzeń. Chcemy też i myślimy jako kraj o rozwoju nowoczesnych usług informatycznych - dodała minister finansów. 

Kontrole bardziej skuteczne

- To jest, można powiedzieć, cyfrowy mózg resortu przetwarzający, gromadzący dane dotyczące transakcji podatkowych i wszystkich podatników. (...) Utrzymujemy ponad 800 różnego rodzaju aplikacji, systemów informatycznych, programów. Tu przechowujemy, przetwarzamy dane dotyczące każdego podatnika w Polsce - wyjaśniała Rzeczkowska, podkreślając, że wykorzystana technologia przyczyniła się do uszczelnienia podatkowego oraz "coraz wyższej jakości obsługi podatników".

- Dzięki pracy osób zatrudnionych w CIRF możliwe są takie sukcesy, jak chociażby tegoroczna akcja rozliczeń PIT (...). Ilość logowań do systemu, które odnotowaliśmy to jest 28 mln; było wiele takich dni, w których mieliśmy jednocześnie zalogowanych pół miliona podatników - poinformowała minister.

- Dzięki systemom big data KAS jest w stanie bardzo skutecznie typować do kontroli - 90 proc. trafień dzięki analizie ryzyka. To oznacza, że z jednej strony jesteśmy w stanie odzyskać potencjalnie wyłudzane, kradzione pieniądze; na przestrzeni ostatnich 6 lat dzięki tym rozwiązaniom udało się odzyskać około 108 mld należności podatkowych (...) Kontrole są przeprowadzane tam, gdzie jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo nieprawidłowości - tłumaczyła Rzeczkowska.

Podatki w 2023 r. Jakie założenia przyjął rząd?

W budżecie na ten rok rząd przyjął prognozę dochodów w kwocie 604,5 mld zł, a limit wydatków budżetu państwa na poziomie 672,5 mld zł. To oznacza, że deficyt będzie nie większy niż 68 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) wyniesie 4,5 proc. PKB, dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) - 53,3 proc. PKB.

Wpływy podatkowe budżetu państwa w 2023 r. mają wynieść: z VAT - 286 mld zł; z CIT - 73 mld zł; z PIT - ponad 78 mld zł; z akcyzy - ponad 88 mld zł.

Za wzrostem dochodów budżetowych w ostatnich latach stoi - jak wskazywał wielokrotnie rząd - "uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie tzw. luki VAT". 

Według danych Komisji Europejskiej w latach 2016-2020 spadek luki VAT sięgnął 9 pkt proc. i był to - za Łotwą i Węgrami - najlepszy wynik w całej UE.

W 2020 roku luka po rewizji wyniosła 9,3 proc., a w 2019 roku - 11,2 proc. W 2021 r. spadła ona do 3,1 proc., natomiast w 2022 r. - podało Ministerstwo Finansów pod koniec kwietnia prezentując Aktualizację Programu Konwergencji - wzrosła ona do 4,9 proc. W 2015 r. było to jeszcze około 24 proc. Czym jest luka VAT? To różnica między dochodami budżetowymi, które wpłynęły, a które powinny wpłynąć. Czym wyższa luka, tym mniejsza skuteczność ściągania podatków i ceł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: VAT | premier | Mateusz Morawiecki | podatki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »