Prezes KGHM: Będziemy szukać możliwości sprzedaży usług w Chinach
Prezes KGHM Polska Miedź SA Radosław Domagalski-Łabędzki nie wykluczył, że jego firma będzie szukać możliwości sprzedaży usług na chińskim rynku. Podkreślił, że Chiny to bardzo ważny partner spółki.
- My jako KGHM tradycyjnie jesteśmy zainteresowani rozwojem współpracy polsko-chińskiej, choćby z samego faktu, że rynek chiński jest jednym z najważniejszych naszych rynków. Nasz partner biznesowy - spółka Minmetals generuje znaczącą ilość przychodów KGHM - powiedział PAP prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki podczas polsko-chińskiego Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej. Dodał, że każde takie spotkanie umożliwia nawiązania nowych relacji, a KGHM szuka nowych możliwości biznesowych. - Niedawno byłem w Chinach - stwarzają się takie możliwości - podkreślił.
Zaznaczył, że KGHM z uwagą patrzy na chiński rynek. - To dla nas bardzo ważny rynek i być może będziemy szukać możliwości sprzedaży naszych usług na tamtym rynku. Mamy tyle doświadczeń, które możemy zaoferować chińskim partnerom - mówił. Wyjaśnił, że spółki zależne KGHM mają know-how w zakresie tzw. ciągu technologicznego, "czyli budowy chodników, budowy tuneli i generalnie infrastruktury". Jak podkreślił, na tego typu usługi jest duży popyt w Chinach. - Jesteśmy gotowi zaoferować te nasze doświadczenia - powiedział prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.
Przypomniał, że KGHM jest liderem, jeśli chodzi o współpracę z Chinami. - Generujemy połowę polskiego eksportu do Chin. Możliwości biznesowych mamy zatem dużo - ocenił.
KGHM Polska Miedź SA to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa. Od lipca 1997 r. akcje KGHM Polska Miedź SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA Skarb państwa ma 31,79 proc. akcji, pozostali akcjonariusze krajowi i zagraniczni - 68,21 proc.
W maju br. w Pekinie spółka córka KGHM - Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa - podpisała list intencyjny z chińską firmą Metallurgical Corporation of China Ltd MCC. List podpisano przy okazji wizyty w Chinach rządowej delegacji z premier Beatą Szydło na czele. Udział w niej wziął m.in. prezes KGHM Polska Miedź. Szef polskiego giganta miedziowego podsumował w Pekinie 20-letnią współpracę z China Minmetals Corporation. Chińska firma Metallurgical Corporation of China Limited MCC wchodzi w skład grupy China Minmetals Corporation.
KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation podpisały w czerwcu 2016 roku umowę na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021. Wartość umowy może sięgnąć nawet 3 mld dol.
PeBeKa w latach 1993-1995 zrealizowała na terenie Chin duży kontrakt tunelowy. Wspólnie z francuskim koncernem Bouygues, spółka wybudowała wówczas tunel drogowy Cheung Ching, złożony z dwóch równoległych rur, prowadzących na nowe lotnisko w Hongkongu, których przekrój 135 m kw. umożliwiał wykonanie w każdej z nich trzypasmowej autostrady. Tunele drążone były w twardych granitowych skałach z wykorzystaniem górotworu jako elementu nośnego konstrukcji tunelu. Celem inwestycji było usprawnienie układu komunikacyjnego wyspy Tsing Yi i przygotowanie do połączenia jej z siecią dróg lądowych.