Reklama

Prezes Pekao: Niższe stopy biją w wyniki banków

Polska gospodarka radzi sobie coraz lepiej, ale problemem wciąż pozostają niskie inwestycje prywatne - mówi Interii Leszek Skiba, pełniący obowiązki prezesa Banku Pekao.

- Nasz wskaźnik aktywności gospodarczej Pekao Tracker po spadku zanotowanym na początku pandemii zanotował powrót do aktywności z grudnia, listopada i października 2019 r. Są oczywiście gałęzie, które radzą sobie gorzej, a w innych jest widoczna poprawa. Zobaczymy, co stanie się jesienią, czy nie będzie ponownej fali zachorowań, która będzie rzutowała na aktywność - mówi Skiba. - Ale oczywiście inwestycji prywatnych jest mniej, co rzutuje na wyniki banków - dodaje prezes Pekao.

W pierwszej połowie roku zysk sektora bankowego był o blisko 50 proc. niższy niż przed rokiem. Skiba podkreśla, że drugie półrocze będzie gorsze dla sektora, z uwagi na pełne przełożenie się efektu obniżek stóp procentowych. - W wynikach II kwartału nie były uwzględnione pełne efekty obniżek stóp - przypomina szef Pekao.

Reklama

Skiba podkreśla, że 6-8 proc. klientów banku skorzystało z tzw. wakacji kredytowych i w ogromnej większości wracają oni do normalnej spłaty rat. - Nie widzimy problemów ze spłatą kredytów. - Z drugiej strony solidnie na sytuację przedsiębiorstw wpłynęła tarcza antykryzysowa PFR i gwarancje BGK plus ulgi w składkach ZUS. Dzięki temu wszystkiemu przedsiębiorcy suchą stopą przeszli przez ten trudny moment - zapewnia Skiba. 

Według prezesa Banku Pekao żądany przez banki wyższy wkład własny przy kredytach hipotecznych jest realizacją wymogów Komisji Nadzoru Finansowego. - To co widzimy w bankach to nieznaczny spadek popytu na kredyt, pewnie klienci zastanawiają się nad decyzją o kupnie mieszkania czy nie zrobić tego później, być może czekając na spadek cen. Banki też mają świadomość, że to istotne źródło dochodów, bo w pionie detalicznym rywalizacja między kredytami hipotecznymi a konsumpcyjnymi była na korzyść kredytów konsumpcyjnych z uwagi na wyższą marżę, ale dziś być może to kredyt hipoteczny z uwagi na wzrost ryzyka będzie istotniejszym źródłem dochodów - podkreśla Leszek Skiba. 

Prezes Pekao pytany o podejście banku do udzielania kredytów przedsiębiorcom podkreśla rolę analizy sektorowej.

- Podjęliśmy w ostatnim czasie decyzję, aby w większym stopniu bazować w polityce kredytowej na polityce sektorowej i to w oparciu nie tylko o tylko jednostkowe informacje, ale też informacje dotyczące całego sektora - informuje Skiba. I przyznaje, że w zależności od rezultatów tych analiz, niektóre branże mają więcej problemów ze zdobyciem kredytu. Przykładem jest branża hotelarska czy duże centra handlowe, w których - w przeciwieństwie do małych jest dużo przestrzeni wspólnych i do sklepów nie zawsze prowadzą oddzielne wejścia. 

Prezes Pekao przyznaje, że banki ostrożniej podchodzą dziś też do finansowania deweloperów. - Deweloperzy rzeczywiści mają się gorzej, widzimy zwiększoną ostrożność banków, ale z drugiej strony coraz więcej informacji wskazuje na to, że produkcja mieszkań idzie bardzo dobrze, popyt jest duży, coraz więcej widzimy zakupów za gotówkę, bez kredytów - podkreśla Leszek Skiba.

e.w.

Dowiedz się więcej na temat: Forum Wizja Rozwoju | Bank Pekao SA | Leszek Skiba | bankowość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »