Prezes PFR zapewnia: Mamy silny sektor bankowy

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, iż problemy banków w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii nie przekładają się na banki w Polsce. - Mamy silny sektor bankowy - ocenił.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- W tym tygodniu byliśmy na krawędzi kolejnego kryzysu finansowego, jak kilkanaście lat temu, natomiast bardzo szybko zareagował bank centralny w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii i uspokoił sytuację, udzielając wsparcia bankom w problemach - powiedział w radiu RMF FM prezes PFR Paweł Borys. - W Polsce nie przekłada się to bezpośrednio na nasze banki i bardzo dobrze, mamy silny sektor bankowy - dodał.

Reklama

Wyjaśnił, że polski sektor bankowy jest dobrze wyposażony w kapitał, jest nadpłynny i nowoczesny.

- Oczywiście jest czarna chmura na horyzoncie, która jest w postaci problemu kredytów frankowych. (...) rzeczywiście, gdyby zastosować się bezpośrednio do opinii TSUE, mogłoby to wywołać poważne problemy instytucji finansowych, ale poza tym ryzykiem możemy się czuć w pełni bezpieczni - powiedział prezes PFR.

"Mamy sektor bankowy, który ma zdrową jakość aktywów"

W swojej opinii Rzecznik Generalny TSUE uznał, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za kapitał, postawiony do dyspozycji przy udzielaniu kredytów frankowych, jeśli kredyt został unieważniony ze względu na niezgodne z prawem zapisy w umowie.

- KNF już dobrze działa od kilku lat, bo zwiększyła wymogi kapitałowe dla polskich banków. Nawet jako PFR poprzez to, że w czasie pandemii i potem kryzysu wtłoczyliśmy dużo płynności do polskich małych i średnich firm, co stworzyło dodatkowy, duży bufor finansowy. Mamy sektor bankowy, który ma zdrową jakość aktywów, wysoki poziom kapitałów i jest nadpłynny, więc nie mamy się o co martwić - powiedział Borys.

Przyznał, że problemy z sektorem bankowym w innych krajach mogą się powtarzać, choć takie zawirowania mogą mieć negatywny wpływ na pespektywy wzrostu gospodarczego.

- Byłbym ostrożny w twierdzeniu, że problemy z sektorem bankowym na świecie mamy za sobą, ta sytuacja związana z tym, że przez 10 lat mieliśmy pieniądze praktycznie za darmo, bo stopy procentowe były na bardzo niskim poziomie, a teraz te stopy mocno skoczyły do góry, powoduje napięcia w sektorze bankowym i ten problem może się pojawić jeszcze kilka razy w tym roku - dodał Borys. 

Minister finansów dla Interii: Polska jest na szczęście bezpieczna

Wczoraj o sytuacji sektora bankowego w naszym kraju w rozmowie z Interią mówiła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

- Polska w odniesieniu do warunków i przyczyn tego kryzysu, z którym mamy do czynienia w USA, jest na szczęście bezpieczna. Banki działające w Polsce mają co do zasady inną strukturę depozytów oraz proporcję pomiędzy depozytami gwarantowanymi i niegwarantowanymi, gdzie te pierwsze stanowią zdecydowaną większość w bilansie poszczególnych banków. W związku z tym sytuacja naszego sektora bankowego fundamentalnie jest inna - wskazała.

- Należy także zauważyć, że SVB miał dość specyficzny model działalności, był to bank specjalistyczny obsługujący określony sektor gospodarki, w efekcie nie dywersyfikował odpowiednio ryzyka. Także nadzór nad tym bankiem był ograniczony w porównaniu do tego sprawowanego na rynku polskim względem nawet mniejszych banków, np. w zakresie wskaźników płynności - wytłumaczyła.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Paweł Borys | bank | kryzys gospodarczy | polskie banki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »