Prezes PKP Intercity: Audyt wykrył pewne nieprawidłowości w spółce
Wewnętrzny audyt w PKP Intercity pokazał pewne nieprawidłowości w spółce, zostało złożone zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie - powiedział w piątek prezes firmy Janusz Malinowski. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargach, o których informowały media.
- Chciałbym z całą stanowczością powiedzieć, że (...) w PKP Intercity nie może być jakiegokolwiek zamiatania takich spraw pod dywan. Zarząd PKP nie ma zamiaru tego robić i nie będzie tego robił - zaznaczył Malinowski na piątkowej konferencji prasowej.
O tym, że przy organizowanych przez spółkę przetargach na naprawy i czyszczenie wagonów mogło dojść do nieprawidłowości, poinformowało w czwartek Radio Zet. Radio podało także, że sprawa trafiła do prokuratury, a w związku z nią został odwołany jeden z członków zarządu PKP Intercity.
Malinowski nie chciał się szerzej wypowiadać na ten temat. Wygłosił tylko krótkie oświadczenie, w którym poinformował, że wewnętrzny audyt w spółce wykazał nieprawidłowości, o których PKP Intercity zawiadomiła prokuraturę. - Wyciągnęliśmy również stosowne wnioski, zmieniając pewne procedury - powiedział Malinowski.
Od półtora roku przewoźnik prowadzi szeroko zakrojony program inwestycyjny, mający na celu poprawę sytuacji taborowej spółki. Zarząd spółki szacuje jego wartość na ok. 4 mld zł do 2015 r. Obecnie spółka ma ok. 1,6 tys. sprawnych wagonów, z czego jedna trzecia - czyli ok. 500 sztuk - to wagony o lepszym standardzie. Reszta to wysłużony, często trzydziestoletni tabor. Malinowski wyjaśnił, że zarząd planuje, by do 2015 r. tego najlepszego taboru było dwa razy więcej.
Jak udało się ustalić "Rynkowi Kolejowemu", w październiku do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola wpłynęło zawiadomienie o nieprawidłowościach w związku z dwoma przetargami realizowanymi przez spółkę PKP Intercity. Co ciekawe, zawiadomienie zostało złożone anonimowo.
- Zawiadomienie wpłynęło w październiku. Zostało złożone anonimowo. Dotyczy dwóch przetargów ogłoszonych przez spółkę PKP Intercity. Pierwszy to przetarg z 1 września 2012 r. na przebudowę dwóch wagonów pasażerskich na wagony restauracyjne, a drugi to przetarg na wykonanie kompleksowej usługi utrzymania wagonów w czystości w 2012 r. - powiedział "Rynkowi Kolejowemu" Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
- Zawiadomienie dotyczy naruszenia artykułu 305, paragraf 1 Kodeksu Karnego. Grozi za niego do 3 lat pozbawienia wolności - wyjaśnił i dodał, że śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się 5 listopada. Prowadzi je Komenda Stołeczna Policji w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Art. 305. § 1. Kodeksu Karnego brzmi: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. /Rynek Kolejowy/