Prezydent Biden przestrzega: Kryzys bankowy jeszcze się nie skończył

- To jeszcze nie koniec - odpowiedział Joe Biden pytany przez dziennikarzy o bankowy kryzys wywołany upadłością Silicon Valley Bank. Prezydent Biden dodał jednak, że "sytuacja jest pod kontrolą".

Prezydent USA ocenił we wtorek, że niepewność w sektorze bankowym wywołana upadłością Silicon Valley Bank jeszcze się nie skończyła, a jego administracja stale monitoruje sytuację. Zaznaczył jednak, że zrobił tyle, ile mógł, by uspokoić sytuację.

Pytany o sprawę przez dziennikarzy na lotnisku podczas wizyty w Karolinie Północnej Biden stwierdził, że zrobił tak dużo, jak tylko mógł przy dostępnych mu narzędziach, by przywrócić zaufanie do systemu bankowego, ale dodał, że to "jeszcze nie koniec".

Joe Biden o kryzysie bankowym: Sytuacja jest pod kontrolą

- To jeszcze nie koniec, bardzo uważnie się temu przyglądamy - powiedział prezydent. Już po wylądowaniu z powrotem w Waszyngtonie dodał, że sytuacja jest pod kontrolą.

Reklama

W poniedziałek First Citizens Bank ogłosił, że kupi przejęty przez państwo po upadłości Silicon Valley Bank, którego zapaść spowodowała niepewność na rynku. Transakcja wsparta przez federalnego regulatora spowodowała wzrost cen akcji banków w całym sektorze.

SVB był szesnastym pod względem wielkości pożyczkodawcą w USA z aktywami o wartości około 209 mld dolarów. Obawy dotyczące sektora bankowego na całym świecie dalej trzymają inwestorów w napięciu. 

- Uważam, że przejęcie portfela kredytowego oraz depozytów Silicon Valley Bank przez First Citizens Bank niewiele zmienia w rozwiązywaniu głównego problemu, z jakim obecnie boryka się amerykański system bankowy: wypływu depozytów z mniejszych do większych banków lub funduszy rynku pieniężnego - powiedział Redmond Wong, strateg rynku Greater China w Saxo Markets.

Ustalenia z regulatorami

Od poniedziałku, 17 dawnych oddziałów Silicon Valley Bank będą działać jako Silicon Valley Bank, dział First Citizens Bank, a klienci SVB nadal będą mają mieć dostęp do swoich kont przez strony internetowe, aplikacje mobilne i oddziały First Citizens. Umowa przyspieszy ekspansję First Citizens w Kalifornii i da mu możliwość zarządzania aktywami w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Federalna Komisja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) powiedziała, że First Citizens dokonał zakupu około 72 mld dolarów aktywów SVB z rabatem w wysokości 16,5 mld dolarów. FDIC szacuje koszt upadku Silicon Valley Bank dla jego Funduszu Ubezpieczeń Depozytowych (DIF) na około 20 mld dolarów. Dokładny koszt zostanie ustalony, gdy FDIC zakończy proces bankructwa.

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Silicon Valley Bank | Joe Biden | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »