Reklama

Prezydent USA J.Biden ujawnił swoje dochody

Prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden zgłosili spadek dochodów w złożonych w poniedziałek zeznaniach podatkowych za rok 2020, co oznacza - jak wskazuje Reuters - powrót do normalnej praktyki ujawniania takich informacji przez amerykańskich przywódców.

Bidenowie zgłosili dochód w wysokości 607 336 USD w 2020 roku, co oznacza spadek z 985 223 w roku 2019 z powodu braku sprzedaży książek i płatnych wystąpień podczas kampanii wyborczej - wynika z zeznań podatkowych pary prezydenckiej ujawnionych przez Biały Dom.

Podczas wyścigu prezydenckiego w 2020 roku sztab Bidena przekazał, że on i jego żona zarobili 11 mln USD w 2017 roku i 4,6 mln USD w 2018 roku.

Bidenowie zapłacili 157 414 USD federalnego podatku dochodowego, a ich efektywna stawka opodatkowania wyniosła w 2020 roku 25,9 proc.

Najnowsze dane amerykańskiego urzędu podatkowego (IRS) wskazują, że średnia federalna stawka podatku dochodowego wynosi nieco ponad 14 proc.

Reklama

Bidenowie zgłosili również posiadanie gotówki i inwestycji w wysokości od 1,2 mln do 2,88 mln USD w zeznaniu finansowym złożonym w Biurze Etyki Rządowej (OGE).

Poprzednik Bidena na stanowisku prezydenta USA Donald Trump starał się utrzymać w tajemnicy swoje finanse i wielokrotnie odmawiał ujawnienia zeznań podatkowych, twierdząc, że był już kontrolowany przez IRS, chociaż urząd ten twierdził, że Trump może ujawnić swoje zeznania - pisze Reuters.

W 2020 roku dziennik "New York Times" podał, że Trump zapłacił zaledwie 750 USD federalnego podatku dochodowego w 2016 i 2017 roku i żadnego podatku w ciągu 10 z poprzednich 15 lat po kilku latach zgłaszania ogromnych strat ze swoich przedsięwzięć biznesowych.

Ujawnienie zeznań podatkowych Bidena następuje również w czasie, gdy naciskał on na podniesienie podatków od bogatych obywateli w celu sfinansowania jego planu infrastrukturalnego - wskazuje Reuters.

Biden zaproponował podniesienie podatku od zysków kapitałowych z 20 proc. do 39,6 proc. dla osób zarabiających ponad 1 mln USD rocznie.

"Wraz z tym ujawnieniem (zeznania podatkowego) prezydent podzielił się z amerykańską opinią publiczną w sumie 23-letnimi zeznaniami podatkowymi" - podał Biały Dom.

Opublikowano również zeznania podatkowe za rok 2020 wiceprezydent USA Kamali Harris i jej męża Douga Emhoffa. Zgłosili oni łączny dochód w wysokości 1 695 225 USD, z czego większość pochodziła z pracy Emhoffa w firmie prawniczej.

Zapłacili 621 893 USD federalnego podatku dochodowego zgodnie ze stawką 36,7 proc. Zarobki Harris i Emhoffa były również znacznie niższe w porównaniu z rokiem 2019, kiedy to mieli 3 018 127 USD dochodu i zapłacili 1 185 628 USD podatku.

Ila zarabia prezydent Duda?

W Polsce prezydent nie ma obowiązku ujawniania swojego majątku. Choć jest zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego, to może ale nie musi go upubliczniać. Miesięczna pensja głowy państwa ustalana jest na podstawie ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jest to, wynagrodzenie zasadnicze plus dwa dodatki.

Płaca podstawowa w wysokości ponad 12 tys.zł brutto, dodatek funkcyjny ponad 5,3 tys zł oraz dodatek za wysługę lat w kwocie ponad 2 tys zł (kwoty brutto). 

Jednak 14 sierpnia 2020 roku Sejm podpisał zmianę w ustawie, obecnie prezydentowi Polski należy się pensja w wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego. Oznacza to, że pensja prezydenta RP, została podwyższona i po podwyżce wynosi 25 981 zł brutto.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »