Produkcja budowlano-montażowa rośnie wolniej od prognoz
Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu wzrosła o 9,3 proc. rdr wobec oczekiwanych przez ekonomistów 18,7 proc. i po wzroście o 27,6 proc. w marcu.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu br. była wyższa o 9,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 4,2 proc.) oraz niższa o 5,9 proc. w stosunku do marca br. roku (przed rokiem wzrost o 9,9 proc.) - podał w poniedziałek GUS.
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu 2022 r. spadła o 23,2 proc. rdr, a mdm spadła o 14,6 proc. Z kolei na koniec kwietnia w budowie było 871,3 tys. mieszkań, o 2,9 proc. więcej niż przed rokiem.
W okresie styczeń-kwiecień deweloperzy przekazali do użytkowania 40,6 tys. mieszkań, o 3,1 proc. mniej rdr - podał GUS. Według GUS deweloperzy oddali do użytkowania 55,2 proc. ogólnej liczby oddanych do użytkowania mieszkań.
Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do kwietnia 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków - o 20,5 proc., w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 6,6 proc., zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 1,4 proc.
W stosunku do marca bieżącego roku, zaobserwowano spadek wartości robót wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,7 proc., specjalizujących się we wznoszeniu budynków o 7,8 proc. oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne o 9,6 proc.
W okresie styczeń - kwiecień br. zwiększenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku wystąpiło w podmiotach wykonujących prace z zakresu budowy budynków (o 34,6 proc.), realizujących roboty budowlane specjalistyczne (o 11,3 proc.) oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,1 proc.).