Produkcja budowlano-montażowa rośnie wolniej od prognoz

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu wzrosła o 9,3 proc. rdr wobec oczekiwanych przez ekonomistów 18,7 proc. i po wzroście o 27,6 proc. w marcu.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w kwietniu br. była wyższa o 9,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem spadek o 4,2 proc.) oraz niższa o 5,9 proc. w stosunku do marca br. roku (przed rokiem wzrost o 9,9 proc.) - podał w poniedziałek GUS.

Deweloperzy rozpoczęli budowę mniejszej liczby mieszkań

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w kwietniu 2022 r. spadła o 23,2 proc. rdr, a mdm spadła o 14,6 proc. Z kolei na koniec kwietnia w budowie było 871,3 tys. mieszkań, o 2,9 proc. więcej niż przed rokiem.

Reklama

W okresie styczeń-kwiecień deweloperzy przekazali do użytkowania 40,6 tys. mieszkań, o 3,1 proc. mniej rdr - podał GUS. Według GUS deweloperzy oddali do użytkowania 55,2 proc. ogólnej liczby oddanych do użytkowania mieszkań.

Budownictwo wciąż na plusie

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do kwietnia 2021 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków - o 20,5 proc., w podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne - o 6,6 proc., zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 1,4 proc. 

W stosunku do marca bieżącego roku, zaobserwowano spadek wartości robót wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,7 proc., specjalizujących się we wznoszeniu budynków o 7,8 proc. oraz realizujących prace budowlane specjalistyczne o 9,6 proc.



W okresie styczeń - kwiecień br. zwiększenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku wystąpiło w podmiotach wykonujących prace z zakresu budowy budynków (o 34,6 proc.), realizujących roboty budowlane specjalistyczne (o 11,3 proc.) oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,1 proc.).

Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 4,2 proc., jak i remontowym - o 17,7 proc. (przed rokiem spadek odpowiednio o 4,1 proc. oraz 4,5 proc.).  

W okresie styczeń-kwiecień 2022 roku, w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego roku, wystąpił wzrost wartości robót inwestycyjnych o 14,2 proc. (w 2021 r. spadek o 16,4 proc.) o oraz remontowych o 22,6 proc. (w 2021 roku wzrost o 0,4 proc.).

Dynamika produkcji budowlano-montażowej w kwietniu br. (w cenach stałych), w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015, wyniosła 111,8.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 10,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku oraz o 5,1 proc. niższym w porównaniu z marcem 2022 roku.

Przed nami ograniczenie inwestycji

Ekonomiści mBanku spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 13,6 proc. rdr wobec 18,7 proc. wynikających z rynkowego konsensusu.

- W naszej ocenie produkcja budowlano-montażowa spowolniła w kwietniu - warto przyzwyczajać się do tego również w najbliższych miesiącach (oddziaływanie problemów wzrostu cen i ich niepewności, brak pracowników). Relatywnie dobre dynamiki to zasługa inercji w procesach inwestycyjnych (oddawane i kontynuowane są te zapoczątkowane już dawniej) - napisali w porannym raporcie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Z kolei analitycy PKO BP oczekiwali wyhamowania dynamiki produkcji budowlanej do 16,3 proc. rdr z 27,6 proc. w marcu. - Aktywność we wznoszeniu budynków zapewne pozostała solidna, a oczekiwane przez nas ograniczenie inwestycji będzie widoczne w danych z sektora budowlanego w kolejnych miesiącach - stwierdzili.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »