Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła rok do roku o 1,7 procent

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 1,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Lepsze dane pokazała produkcja budowlano-montażowa - wzrosła o 8 proc. rdr i 16,9 proc. mdm.

GUS podał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,4 proc. wyższym w porównaniu z majem br.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w czerwcu wzrostu produkcji rdr o 3,4 proc., zaś mdm wzrostu o 1,4 proc.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego w czerwcu wzrosła (w ujęciu rocznym ) produkcja sprzedana w 20 działach spośród 34 działów przemysłu. "W większości z nich wzrost ten był jednak wolniejszy od notowanego przed miesiącem, co mogło być związane z osłabieniem dynamiki sprzedaży produkcji przemysłowej na eksport" - ocenił GUS w komunikacie.

Reklama

Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2014 roku o 10,2 proc. wzrosła produkcja mebli, o 9,1 proc. produkcja metali. Produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny była wyższa o 8,5 proc., produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 6,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,4 proc., a wyrobów z metali - o 4 proc.

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 13,5 proc.), w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej ( o 6,9 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 6,7 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 5,6 proc.) oraz wyrobów farmaceutycznych i urządzeń elektrycznych (po 3,1 proc.)" - podał GUS.

W informacji wskazano ponadto, że w okresie od stycznia do czerwiec 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 0,4 proc.

Lepiej od sektora przemysłowego radziła sobie w czerwcu budowlanka. Produkcja budowlano-montażowa była w czerwcu 8 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 18,3 proc. w czerwcu ub. roku) i o 16,9 proc. wyższa w porównaniu z majem tego roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 8,7 proc. w ujęciu rocznym i o 2,7 proc. w porównaniu z majem br.

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 24,7 proc.) i roboty budowlane specjalistyczne (o 14,2 proc.). W podmiotach zajmujących się głównie wznoszeniem budynków wystąpił spadek produkcji o 12,1 proc." - poinformował GUS.

W porównaniu z majem br. wzrost produkcji odnotowano w firmach budowlanych inżynierii lądowej i wodnej (o 39 proc.), w podmiotach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi (o 15,7 proc.). Spadek produkcji (o 3,1 proc.) zaobserwowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków.

GUS podał ponadto, że ceny produkcji przemysłowej w czerwcu w ujęciu rocznym spadły o 1,7 proc., a w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w czerwcu w ujęciu rocznym spadły o 1,6 proc., a w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się. (PAP)

- - - - -

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2014 roku wzrosła w ujęciu rocznym w 20 działach gospodarki na 34 klasyfikowane przez GUS, a tam gdzie odnotowano wzrost to jest on wolniejszy niż przed miesiącem, co może być związane z osłabieniem produkcji eksportowej - podał GUS.

"W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu. W większości z nich wzrost ten był jednak wolniejszy od notowanego przed miesiącem, co mogło być związane z osłabieniem dynamiki sprzedaży produkcji przemysłowej na eksport" - napisał GUS w komunikacie.

GUS podał, że w czerwcu 2014 roku obserwowano wzrost produkcji m.in. mebli - o 10,2 proc., metali - o 9,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 8,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 6,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,4 proc. oraz wyrobów z metali - o 4,0 proc.

Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,5 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 6,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 6,7 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 5,6 proc. oraz wyrobów farmaceutycznych i urządzeń elektrycznych - po 3,1 proc.

GUS podał, że w I połowie roku produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano spadek o 0,4 proc. (PAP)

- - - - -

W budownictwie produkcja w czerwcu 2014 r. rosła w dwóch na trzy działy - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

GUS podał, że w stosunku do czerwca 2013 roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 24,7 proc. i roboty budowlane specjalistyczne - o 14,2 proc. Natomiast w podmiotach zajmujących się głównie wznoszeniem budynków wystąpił spadek produkcji o 12,1 proc.

Natomiast w porównaniu z majem tego roku wzrost produkcji odnotowano w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 39,0 proc. i w podmiotach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 15,7 proc., natomiast spadek w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 3,1 proc.

GUS podał, że w I półroczu produkcja budowlano-montażowa była o 9,8 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku, kiedy notowano spadek o 21,5 proc. (PAP)

- - - - -

Przed publikacją danych GUS informowano:

To jeden najważniejszych wskaźników publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Główny ekonomista banku Millenium, Grzegorz Maliszewski zaznacza, że w ostatnich miesiącach odczyty produkcji przemysłowej były nieco słabsze niż oczekiwano.

Ekspert w rozmowie z IAR wskazuje, że wynika to z dekoniunktury na rynku węgla i energii. Dobra pogoda powoduje, że zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. W najbliższych miesiącach, zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, możemy liczyć się ze stabilizacją wskaźnika.

Analityk X-Trade Brokers Paweł Krdala uważa, że w tym roku czeka nas stabilizacja wzrostu. Inaczej może być w przyszłym roku. Wówczas można liczyć na zwiększenie inwestycji publicznych. Analityk w rozmowie z IAR przypomina, że dostępne będą już pieniądze z nowego budżetu Unii Europejskiej.

W maju, w ujęciu rocznym produkcja przemysłowa wzrosła o 4,4 procent.

W tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny podaje serię ważnych dla gospodarki danych za czerwiec. We wtorek poznaliśmy informacje o inflacji (0,3 procent rok do roku). W środę opublikowano dane o wynagrodzeniach (3,5 procent rok do roku) i zatrudnieniu (0,7 procent rok do roku). (IAR)

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: czerwiec | RDR | produkcja przemysłowa | produkcja | produkcje | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »