Profile zaufane wygasają. Przedłużenie zajmie kilka minut

Wraz z końcem października wygasną profile zaufane - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Resort wyjaśnia, że ważność stracą te profile, które zostały założone zdalnie w trakcie pandemii lub te, których długość została w tym czasie automatycznie wydłużona.

“Jeśli chcecie zachować swój profil zaufany, zalogujcie się na stronie PZ i go sobie przedłużcie” - zachęca wyspecjalizowany w cyberbezpieczeństwie portal Niebezpiecznik. Profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Po zakończeniu tego okresu należy go przedłużyć. Jednak na mocy przyjętej w marcu 2020 r. ustawy covidowej zrezygnowano z tego obowiązku i wprowadzono automatyczne przedłużenie ważności profilów. Ustawa przestała jednak obowiązywać 30 czerwca tego roku i teraz ponownie trzeba samemu się o niego zatroszczyć.

Przedłużenie PZ łatwe i szybkie

Zgodnie z komunikatem zawieszonym na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, “ważność profilu można przedłużyć samodzielnie online na stronie pz.gov.pl”. Później trzeba wybrać kolejno "szczegóły profilu", "przedłuż ważność lub zmień dane" i "dalej". Po przejściu tych kroków na ekranie pojawi się okno z danymi kontaktowymi użytkownika. Należy je potwierdzić lub jeśli jest taka potrzeba - edytować. W przeciwnym razie po 31 października zostanie utracona możliwość korzystania z tej usługi.

Reklama

Można też przedłużyć profil zaufany przez stronę banku. Wystarczy się do niego zalogować, znaleźć zakładkę z profilem, a system przekieruje zainteresowanego z powrotem na stronę pz.gov.pl. Tam wystarczy wybrać zakładkę “Mój profil zaufany”, a następnie kolejną - “Szczegóły profilu”. Po otwarciu trzeba kliknąć w “Złóż wniosek o przedłużenie ważności”. Zanim operacja zostanie zakończona, system kilkakrotnie będzie się domagał wpisywania kodów wysyłanych na smartfona i maila zamieszczonych w danych osobowych profilu. 

SMS-y z Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło kampanię informacyjną, w ramach której osoby narażone na utratę ważności dostępu do profilu zaufanego otrzymują SMS z instrukcją przedłużenia. Z jego treści dowiadują się, że profil wkrótce wygaśnie i są zachęcane do przedłużenia jego ważności. SMS-y wzbudziły dużo kontrowersji. Wielu obawiało się, że to kolejna akcja oszustów. W linku z adresem strony internetowej dołączonym do wiadomości jest bowiem “podejrzana spacja" - przerwa między dwoma literami. Prawdziwość SMS potwierdził resort cyfryzacji, zrobiły to również portale wyspecjalizowane w cyberbezpieczeństwie, m.in. Niebezpiecznik. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: profil zaufany | Ministerstwo Cyfryzacji | sms | data ważności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »