Prognoza. Szara strefa w Polsce może wzrosnąć

Udział szarej strefy w tworzeniu tegorocznego PKB wyniesie 19,6 proc., czyli łącznie 746 mld zł. To więcej niż w 2022 roku, w którym wyniósł 18,9 proc., czyli 623 mld zł - wynika z szacunków Instytutu Prognoz i Analiz.

"Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych Fundacja Naukowa co roku wskazuje Dzień Wyjścia z Szarej Strefy Gospodarczej. W tym roku przypadł on 13 marca. Od tego dnia produkcja odbywa się umownie wyłącznie w oficjalnym obiegu gospodarczym, a polska gospodarka symbolicznie opuszcza szarą strefę" - podano w środowej informacji prasowej instytutu.

Pogorszenie stanu koniunktury

Z szacunków IPAG wynika, że w tym roku udział szarej strefy w tworzeniu PKB będzie większy niż w roku 2022.

"Prognozowany przez IPAG udział szarej strefy w tworzeniu tegorocznego PKB wyniesie 19,6 proc. (łącznie 746 mld zł) - to więcej niż w 2022 roku, w którym wyniósł 18,9 proc. (623 mld zł)" - podano w informacji prasowej.

Reklama

"Za rozszerzaniem się szarej strefy, począwszy od 2020 roku, stoi przede wszystkim pogorszenie stanu koniunktury w wielu działalnościach" - wskazano w publikacji IPAG.

Przedsiębiorcy szukają oszczędności

W opinii instytutu, wzrost szarej strefy rozpoczął się w 2020 r. (w 2019 r. stanowiła ona - według IPAG - 17,2 proc.). Wahania stanu koniunktury i rosnąca niepewność odnośnie przyszłości spowodowały u niektórych przedsiębiorców konieczność poszukiwania oszczędności m.in. poprzez przeniesienie części bądź całości działalności do szarej strefy. Dodatkowo pojawiły się czynniki sprzyjające rozwojowi szarej strefy, takie jak: wysoka inflacja i wzrost kosztów kredytów, spadek realnych wynagrodzeń i dalszy wzrost płacy minimalnej, nowe formy opodatkowania, a także skutki wojny na Ukrainie.

"Rekordowo niski w 2022 roku był udział szarej strefy w krajowym rynku papierosowym. W tej branży szara strefa maleje sukcesywnie od 2015 roku, gdy wynosiła około 19 proc. W ubiegłym roku spadła poniżej 5,4 proc." - dodano w informacji IPAG. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »