Reklama

Prognozy dotyczące polskiej gospodarki nie sprawdziły się

Kolejne międzynarodowe instytucje i firmy podwyższają prognozy wzrostu polskiego PKB. Prognozy były zbyt niskie, nie doceniano, że Polacy tak niechętnie oszczędzają, gdy rosną ich dochody.

Zaktualizowana prognoza Coface wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. to 4,3 proc.

- Zrewidowaliśmy prognozę z wcześniejszego poziomu 3,8 proc. Mamy wciąż dobrą konsumpcję prywatną, która pozostaje główną siłą napędową polskiej gospodarki - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce. - To jest związane z sytuacją na rynku pracy i impulsem fiskalnym wynikającym m.in. z rozszerzenia programu 500 plus, który przyczyni się do wzrostu konsumpcji.

Natomiast czynnikiem najwyższego ryzyka dla polskiej gospodarki jest sytuacja na rynkach zagranicznych. Szczególnie spowolnienie gospodarcze w Niemczech. Coface szacuje, że w tym roku niemieckie PKB wzrośnie zaledwie o 0,8 proc., gdy w 2017 r. był to wzrost 2,5 proc., a w 2018 r. o 1,5 proc.

Reklama

- Może się okazać, że nasza prognoza jest zbyt ostrożna, jeżeli Polacy będą tak dużo przeznaczać na konsumpcję, a tak mało na oszczędności, to będziemy się zbliżali do 5 proc. wzrostu PKB 2019 r. - wyjaśnia ekspert Coface.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »