Prognozy OECD dla Polski. Wzrost PKB w 2023 r. o 0,9 proc., inflacja CPI - 10,8 proc.

Jak wynika z najnowszej edycji raportu "Economic Outlook", OECD prognozuje wzrost PKB w Polsce w 2023 r. o 0,9 proc. Z kolei inflacja CPI wyniesie 10,8 proc. Natomiast według szacunków ekonomistów OECD, w 2024 r. wzrost gospodarczy przyspieszy do 2,4 proc., a wskaźnik CPI wyniesie 6,6 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Przewiduje się, że wzrost realnego PKB spowolni do 0,9 proc. w przyszłym roku, po czym wzrośnie do 2,4 proc. w 2024 r. Wysoka niepewność oraz niższe zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw będą hamować popyt krajowy w 2023 r. Słabszy wzrost gospodarczy u głównych partnerów handlowych Polski spowolni wzrost eksportu" - napisano w raporcie.

"W związku ze spowolnieniem wzrostu detalicznych cen energii i efektami zaostrzonej polityki pieniężnej, inflacja spadnie, ale pozostanie na poziomie 6,6 proc. w 2024 r., tj. powyżej przedziału celu Narodowego Banku Polskiego. Rosnące, wolne moce produkcyjne będą wywierać presję na spadek inflacji, podczas gdy gospodarka będzie odbudowywać się, częściowo dzięki funduszom UE" - dodano.

Reklama

OECD: Ryzyka dla prognoz wzrostu są skierowane w dół

Jak zaznaczają ekonomiści OECD, w warunkach wysokiej niepewności ryzyka dla prognoz wzrostu gospodarczego pozostają przechylone w dół.

"Dalsza eskalacja wojny zwiększyłaby niepewność, pogorszyła perspektywy dla inflacji i nadwyrężyła finanse publiczne. Dodatkowe zakłócenia w dostawach energii mogą wpłynąć na produkcję i handel. Ponadto, ciągłe nieporozumienia w sprawie reformy sądownictwa mogą opóźnić wypłatę środków UE z Funduszu Odbudowy" - napisano.

"Z drugiej strony, ekspansywna polityka fiskalna może utrzymywać na wysokim poziomie inflację i wymagać dodatkowego zacieśnienia monetarnego. Szybkie rozwiązanie wojny pobudziłoby wzrost i zmniejszyło presję inflacyjną" - dodano.

Ekonomiści OECD prognozują, że deficyt sektora gg Polski w 2023 r. wyniesie 4,9 proc. PKB, a w 2024 r. sięgnie 4,0 proc.

"Przed zaostrzaniem w 2024 r., w przyszłym roku polityka fiskalna będzie dalej luzowana, aby chronić gospodarstwa domowe i firmy przed skutkami wojny. Istniejące środki wsparcia, takie jak Tarcza Antyinflacyjna, która obejmuje m.in obniżki podatku VAT i akcyzy na energię i żywność, zostały przedłużone do końca roku i zakłada się kontynuację podobnego wsparcia w 2023 r. Wprowadzono dopłaty do ogrzewania i maksymalne ceny energii elektrycznej będą zapewne utrzymane" - wskazano w raporcie.


OECD: Stopy procentowe wzrosną do poziomu 8 proc.

OECD prognozuje, że stopy procentowe w Polsce będą rosnąć do połowy 2023 r. i osiągną poziom 8 proc.

Autorzy raportu wskazują, że polityka fiskalna w Polsce powinna dalej chronić najbardziej wrażliwe gospodarstwa domowe przed wzrostami cen, jednak pomoc ta powinna być bardziej celowa.

"Polityka fiskalna powinna nadal chronić przed inflacją najbardziej wrażliwe gospodarstwa domowe, ale działania powinny być bardziej celowane i projektowane w ten sposób, żeby zachęcać do oszczędzania energii oraz żeby nie wzbudzać presji inflacyjnych w gospodarce. Dalsza dywersyfikacja źródeł importowanej energii oraz zwiększenie inwestycji w źródła odnawialne poprawiłoby bezpieczeństwo energetyczne i zapewniłoby bardziej zielony wzrost" - napisano w raporcie.

"W celu wspierania zielonej oraz cyfrowej transformacji, a także w celu uzupełnienia niedoborów siły roboczej działania w obszarze rynku pracy powinny być nakierowane na poprawę słabych umiejętności podstawowych i na poprawę dostępu do kształcenia ustawicznego dla osób starszych, bezrobotnych oraz nisko wykwalifikowanych. Integracja uchodźców na rynku pracy powinna być kontynuowana poprzez zapewnienie możliwości opieki nad dziećmi i szkolenia językowe" - dodano.

Poniżej tabela z najnowszymi prognozami OECD:

MF: Ważne jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki gospodarczej

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę w komunikacie, że znaczne spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 r. nie musi oznaczać recesji, jeśli rządy zastosują właściwe działania z zakresu polityki pieniężnej, fiskalnej i strukturalnej. 

Jak zaznaczył w komentarzu do prognozy główny ekonomista MF Łukasz Czernicki, rosyjska agresja na Ukrainę przynosi wiele niepewności na globalnych rynkach, stawia przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja.

"Ten stan rzeczy znajduje odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD. Biorąc pod uwagę trudne otoczenie geopolityczne tym bardziej należy docenić stabilne fundamenty polskiej gospodarki i dobrą kondycję finansów publicznych. W tym okresie wyzwań dla gospodarki ważne jest prowadzenie odpowiedzialnej polityki gospodarczej, łagodzącej skutki wysokiej dynamiki cen, szczególnie dla najuboższych, mając jednocześnie na uwadze ograniczenia po stronie budżetowej" - stwierdził Czernicki, cytowany w informacji resortu.

W informacji MF zauważono, że OECD przewiduje, iż globalny wzrost gospodarczy spowolni w 2023 r. do poziomu 2,2 proc., a w 2024 r. osiągnie 2,7 proc. Inflacja w wielu miejscach utrzyma się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, zwłaszcza w Europie z uwagi na niedobory energii oraz wojnę. W gospodarkach OECD prognozuje spadek rocznej inflacji z poziomu 9,4 proc. do 6,5 proc. w 2023 r. oraz do 5,1 proc. w 2024 r.

"OECD uważa, że w walce z rosnącymi cenami ważne jest, by polityka fiskalna, ukierunkowana na tymczasową pomoc dla najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych, działała równolegle z polityką pieniężną jednak tak, aby nie zwiększać presji inflacyjnej i długu publicznego. Rosnące stopy procentowe zwiększają ryzyko braku możliwości obsługi zadłużenia dla firm, rządów oraz gospodarstw domowych" - wskazał resort finansów.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: OECD | PKB | PKB Polski | wzrost PKB | prognoza PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »