Projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu
KERM przyjął i rekomendował Radzie Ministrów Projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, przedłożony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt ustawy zawiera następujące propozycje zmian w przepisach ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu:
1. Powierzenie wojewodom zadań i kompetencji w zakresie:
a) kontroli przestrzegania przepisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (w tym kontroli legalności zatrudnienia);
b) udzielania pracodawcom przyrzeczeń na zatrudnienie, powierzenie innej pracy lub pełnienie funkcji w zarządach cudzoziemcom oraz wydawania cudzoziemcom zezwoleń na wykonywanie w/w pracy na terytorium Polski (Od 1 stycznia 2000 r. realizacja powyższych zadań należy do kompetencji starostów - projekt ustawy przewiduje powierzenie tych zadań wojewodom).
2. Zmiany dotyczące możliwości podejmowania pracy przez cudzoziemców w Polsce:
a) zamiast zezwolenia i zgody na pracę proponuje się wprowadzenie przyrzeczenia wydania zezwolenia i zezwolenie na pracę;
b) objęcie reglamentacją osób pełniących funkcje członków zarządu osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą;
c) wprowadzenia nowej delegacji dla ministra pracy i polityki społecznej do określenia w drodze rozporządzenia przypadków kiedy przyrzeczenie i zezwolenie na pracę powinno być wydawane bez względu na sytuację na rynku pracy.
3. Upoważnienie starostów do udzielania upoważnienia nie tylko kierownikom powiatowych urzędów pracy do wydawania decyzji administracyjnych, ale na ich wniosek również innym pracownikom powiatowego urzędu pracy.
4. Proponowane zmiany w zakresie warunków nabywania prawa, pobierania i wysokości zasiłków emerytalnych:
a) proponuje się aby zasiłek przedemerytalny przysługiwał osobie spełniającej określone w ustawie warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku, jeżeli stosunek pracy lub stosunek służbowy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, posiada ona okres uprawniający do zasiłku wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn oraz okres uprawniający do emerytury;
b) proponuje się także, aby zasiłek przedemerytalny przysługiwał wszystkim uprawnionym osobom w jednolitej wysokości, tj. 135 proc. kwoty zasiłku podstawowego dla bezrobotnych, z tym że jego wysokość nie będzie mogła przekroczyć 90 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy, w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zgłoszenia wniosku o zasiłek przedemerytalny i być niższa od 125 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych;
c) proponuje się wyeliminowanie możliwości pobierania zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego oraz (bez ich zawieszania) możliwości osiągania dochodów z pracy do wysokości połowy najniższego wynagrodzenia.
5. Proponuje się skreślenie zapisu, że zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników.
6. Proponuje się skreślenie zapisu dotyczącego możliwości ustalania przez Radę Ministrów korzystniejszych warunków do przechodzenia na świadczenia: przedemerytalne oraz w 100 proc. wysokości dla pracowników restrukturyzowanych branż i sektorów.
7. Proponuje się wprowadzenie zmiany polegającej na tym, że ZUS obowiązany będzie przekazywać zebrane składki na Fundusz Pracy w terminie do 5 dni od daty ich wpływu na konto ZUS, a nie - jak obecnie - do 20 dnia następnego miesiąca.
8. Proponuje się wprowadzenie zmian dotyczących przekazywania przez Krajowy Urząd Pracy samorządom wojewódzkim i powiatowym środków Funduszu Pracy na finansowanie realizowanych działań.
9. Proponuje się skreślenie przepisu dotyczącego możliwości wydłużania przez Radę Ministrów okresu pobierania zasiłku przez bezrobotnych zamieszkałych w rejonach uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.
10. Nakłada się na prezesa KUP obowiązek realizacji zadań wynikających z umów międzynarodowych, programów i innych dokumentów przyjętych przez Radę Ministrów, w tym tzw. instytucji łącznikowej współpracującej z instytucjami innych państw w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń dla bezrobotnych.
11. Proponuje się zaliczenie okresu zatrudnienia w b. Czechosłowacji i b. NRD do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.
Projekt zawiera także wiele propozycji zmian o charakterze porządkowym i uściślającym.