Projektem uchwały ws. rozwoju portów morskich do 2030 r.
Rozwój infrastruktury portowej i zapewniającej dostęp do portów od strony morza, czy digitalizacja portów morskich to niektóre z priorytetów zawartych w projekcie uchwały dot. rozwoju polskich portów morskich do 2030 r., którym ma się zająć dziś rząd.
"Porty stanowią ważne ogniwa międzynarodowych łańcuchów logistycznych, uczestniczą w wymianie gospodarczej i tworzą swoiste bieguny rozwoju - nie tylko lokalnego, bądź regionalnego, lecz także krajowego" - podkreślono w projekcie uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku", zamieszczonym na stronach Kancelarii Premiera Rady Ministrów.
Zdaniem autorów projektu duże znaczenie portów podkreśla m.in. "wysokość należności budżetowych z tytułu cel, podatków i akcyzy - naliczanych w oddziałach celnych funkcjonujących na ich terenie". Zgodnie z danymi Krajowej Administracji Skarbowej, było to ok. 40,6 mld zł za rok 2018 - zaznaczono.
Jak wskazano, realizacja programu przyczyni się do zapewnienia sprawnego funkcjonowania i rozwoju portów morskich, a także wykorzystania w pełni ich potencjału.
Głównym celem programu, jak czytamy, będzie "umocnienie polskich portów morskich jako liderów wśród portów morskich basenu Morza Bałtyckiego, pełniących rolę kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej, oraz zwiększenie ich udziału w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju".
Ma temu służyć realizacja takich priorytetów, jak np. "rozwój infrastruktury portowej oraz infrastruktury zapewniającej dostęp do portów od strony morza oraz jej dostosowanie do zmieniającej się struktury ładunkowej i rozwoju pozostałych funkcji gospodarczych; integracja portów z innymi uczestnikami łańcuchów transportowych poprzez rozwój infrastruktury dostępu do portów morskich od strony lądu" czy digitalizacja portów morskich.
autor: Magdalena Jarco
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze