Protest w łódzkiej energetyce
Rada nadzorcza Zakładu Energetycznego Łódź-Teren (ZEŁ-T) przyjęła uchwałę zarządu spółki o wydzieleniu - tak jak domagali się tego protestujący związkowcy - obrotu energią w spółce - poinformowała - przewodnicząca zakładowej "Solidarności" Sabina Świniarska.
Dodała, że ponad 300 pracowników nadal jednak okupuje siedzibę ZEŁ-T czekając na decyzję walnego zgromadzenia akcjonariuszy w tej sprawie. 85 proc. udziałów w spółce ma Polska Grupa Energetyczna, a 15 proc. Ministerstwo Skarbu Państwa.
- Tych dwóch akcjonariuszy musi podjąć uchwałę dającą dalszą zgodę na wydzielenie obrotu. To zakończy protest, umożliwi podpisanie porozumienia o zawieszeniu sporu zbiorowego i akcji protestacyjnej - dodała Świniarska.
Jak poinformował rzecznik spółki Bartosz Wiśniewski, główną przyczyną konfliktu jest spór między zarządem spółki a związkami zawodowymi, dotyczący modelu podziału firmy, wymuszonej przez dyrektywę unijną. Zgodnie z nią, spółka musi rozdzielić działalność handlową od dystrybucyjnej.
Protestujący związkowcy sprzeciwiali się planom wydzielenia z ZEŁ- T pionu dystrybucji; domagali się wydzielenia ze spółki obrotu energią elektryczną. Ich zdaniem, wydzielenie dystrybucji spowoduje wyprowadzenie ponad 1.450 osób do nowego pracodawcy, a proponowany przez nich wariant wydzielenia tylko małego obrotu - przeniesienie do nowej firmy około 40-50 osób. Pracownicy obawiają się grupowych zwolnień w nowej firmie, czy przekształcania się nowego podmiotu w kolejne spółki.
Związkowcy zapowiedzieli, że będą protestować dopóki uchwały zarządu nie zaakceptuje rada nadzorcza i walne zgromadzenie akcjonariuszy. Nie wykluczali nawet głodówki i strajku generalnego. Jednocześnie zapewniają, że ich protest nie odbije się na odbiorcach energii.
Zakład Energetyczny Łódź - Teren SA istnieje od 70 lat. Od 1993 r. firma działała w formie jednoosobowej spółki akcyjnej Skarbu Państwa. W tym roku 85 proc. akcji spółki objęła Polska Grupa Energetyczna.
Obszar działania spółki obejmuje swym zasięgiem województwa: łódzkie i częściowo mazowieckie oraz świętokrzyskie. ZEŁ-T SA prowadzi działalność na terenie zamieszkiwanym przez ponad 1,5 mln osób. Udział spółki w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 4,5 proc.