Przedsiębiorstwa odczuły pogorszenie koniunktury

​Gospodarka hamuje, ale jeszcze nie gwałtownie. Przemysł odczuł w lutym pogorszenie się koniunktury. Dla przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego obliczany przez GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł w lutym plus 1,6 i był niższy niż w styczniu (plus 3,2), a także w lutym w ciągu ostatnich sześciu lat.

Jakie branże prócz przemysłu odczuwają pogorszenie koniunktury? Zakwaterowanie i gastronomia oraz finanse i ubezpieczenia. Pozostałe oceniają koniunkturę podobnie jak w styczniu. Ale GUS zwraca uwagę, że w porównaniu z poprzednim miesiącem poprawiły się przewidywania, iż w przyszłości koniunktura może okazać się lepsza.

Łagodna zima sprzyja budownictwu. Koniunktura w tej branży w lutym oceniana była lepiej niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy, choć gorzej niż w odpowiednim miesiącu w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest więc średnio. Dane GUS pokazują równocześnie, że produkcja budowlano-montażowa liczona w cenach stałych była w styczniu wyższa o 6,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ale niższa niż w grudniu o 57,3 proc.  

Reklama

Także konsumenci nie zrezygnowali całkiem z zakupów. Sprzedaż detaliczna w styczniu była wyższa niż przed rokiem o 3,4 proc. To znaczy, że nie rośnie już tak szybko jak rok temu, ale daleka jest od załamania. W porównaniu z grudniem - miesiącem zakupów prezentów - sprzedaż spadła o 20,6 proc. Na styczniowych wyprzedażach najczęściej kupujemy ubrania i buty.

Dane GUS pokazują, że gospodarka hamuje, ale być może mniej gwałtownie niż oczekiwano tego w IV kwartale zeszłego roku. Przypomnijmy, że analitycy szacowali wzrost PKB w IV kwartale na 2,9-3 proc. Na razie nie widać, żeby w na początku tego roku załamanie miało się pogłębić.

ramINTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koniunktura | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »