Przejęcie VeloBanku przez Amerykanów o krok bliżej. "Transakcja nie wzbudza zastrzeżeń"

VeloBank, dziewiąty pod względem wielkości bank w Polsce, który powstał w ramach przymusowej restrukturyzacji dawnego Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, może zostać przejęty przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management. Amerykański inwestor uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na tę transakcję. Aby można było ją sfinalizować, głos musi zabrać jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

"Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie przejęć, przejęcie wyłącznej kontroli nad VeloBank SA w Polsce przez fundusze i rachunki zarządzane przez Cerberus Capital Management, L.P. i jego spółki zależne z USA" - napisano.

Komisja uznała, że transakcja "nie wzbudza zastrzeżeń z punktu widzenia konkurencji na rynku".

Velobank na sprzedaż. Amerykanie chcą zainwestować ponad miliard złotych

VeloBank powstał jako bank pomostowy w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku należącego do Leszka Czarneckiego. Większościowy pakiet akcji VeloBanku znalazł się w posiadaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) i to właśnie ta instytucja od czerwca 2023 roku poszukiwała nabywcy. O podpisaniu umowy przedwstępnej ze spółkami zależnymi funduszu Cerberus Capital Management poinformowano 29 marca 2024 roku. 

Reklama

"Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości 1075 mln zł, na które składa się 375 mln zł ceny nabycia akcji i 700 mln zł dokapitalizowania w celu spełnienia regulacyjnych wymogów kapitałowych banku (z zastrzeżeniem wszelkich korekt końcowych)" - ogłosił w komunikacie Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak wówczas zaznaczono, do realizacji transakcji niezbędne jest uzyskanie zgód Komisji Europejskiej i Komisji Nadzoru Finansowego. Pierwsza z instytucji już zabrała głos w sprawie, zaś wciąż czekamy na zajęcie stanowiska przez polskiego regulatora. BFG spodziewał się w marcu, że finalizacja sprzedaży VeloBanku powinna nastąpić "w połowie 2024 roku". 

- Sprzedaż VeloBanku zakończy przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku - najbardziej złożony proces tego typu w Unii Europejskiej. Dwa lata temu mieliśmy w polskim sektorze bankowym wielki problem, gdyż bank z pierwszej dziesiątki największych podmiotów w kraju był zagrożony upadłością. Teraz mamy zdrowy, nowoczesny VeloBank, który zyskuje prężnie działającego właściciela - komentował Piotr Tomaszewski, ówczesny prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Po zamknięciu transakcji VeloBank przestanie być instytucją pomostową i w związku z tym nie będzie już podlegał żadnym ograniczeniom działalności nałożonym przez Komisję Europejską.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: velobank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »