Przemysł hamuje. W styczniu duże spowolnienie produkcji

​Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w styczniu 2023 r. o 2,6 proc. w ujęciu rocznym. W relacji miesięcznej natomiast spadła o 2,5 proc. Ceny producentów (inflacja PPI) w tym czasie wzrosły na koniec roku o 18,5 proc. w ujęciu rocznym i miesiąc do miesiąca o 0,8 proc.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa na początku roku 2023 r. wzrosła o 2,6 proc. rok do roku. W porównaniu do grudnia odnotowano spadek o 2,5 proc.

Dane zaraportowane przez GUS są niższe od prognozowanych wskaźników. Oczekiwano, że produkcja liczona w relacji rocznej wyniesie 4,2 proc., czyli o 1,6 pkt. proc. więcej niż w rzeczywistości. 

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,3% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku" - napisano w raporcie GUS. 

Reklama

Według wstępnych danych w styczniu br., w stosunku do analogicznego okresu 2021 r., wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu. Najwięcej w produkcji urządzeń elektrycznych - o 31,5 proc., następnie w sekcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,7 proc. oraz maszyn i urządzeń - o 11,7 proc. 

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił natomiast w 13 pozostałych działach, tj. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 20,4 proc., metali - o 18,8 proc. czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 7,6 proc. 

W tym samym czasie ceny producentów wzrosły w relacji rocznej o 18,5 proc., natomiast inflacja PPI liczona miesiąc do miesiąca wyniosła 0,8 proc.  

"W ujęciu miesięcznym ceny PPI przyśpieszyły jednak do 0,8 proc. mdm z 0,6 proc. w grudniu, co wskazuje na uporczywość inflacji producenckiej. Z czterech głównych kategorii raportowanych przez GUS, wzrosty w ujęciu miesięcznym odnotowano w trzech (górnictwo, energia elektryczna/gaz/para wodna oraz dostawa wody/ścieki), natomiast ceny w przetwórstwie przemysłowym spadły o 0,4 proc. m/m wobec spadku o 0,6 proc. miesiąc wcześniej" - wskazali w swoim komentarzu ekonomiści ING BSK.

W grudniu natomiast analogiczne dane wskazały na wzrost produkcji rdr o 1 proc. oraz spadek w relacji miesięcznej o 6,4 proc. Natomiast inflacja PPI wyniosła 20,4 proc. liczona w relacji rocznej i 0,5 proc. mdm. 

GUS: PKB Polski wyniosło w 2022 r. 4,9 proc.

Na początku roku GUS opublikował wstępne dane poświęcone PKB Polski. Wynika z nich, że polska gospodarka w ujęciu rocznym wzrosła w 2022 r. o 4,9 proc., wobec 6,8 proc. w 2021 r. 

Natomiast patrząc na PKB Polski w IV kw., to to wzrosło wobec analogicznego okresu z 2021 r. o 2 proc. Negatywnym sygnałem może być jednak wskaźnik liczony kwartał do kwartału - z danych GUS wynika, że polska gospodarka skurczyła się o 2,4 proc. pod koniec roku wobec trzeciego kwartału.  

Z analizy Komisji Europejskiej wynika, że PKB Polski w 2023 r. może wynieść 0,4 proc., co jest niższym wskaźnikiem od jesiennych prognoz - wówczas 0,7 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | produkcja przemysłowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »