Przemysł szkółkarski kwitnie

Branża szkółkarska rozwija się dynamicznie. Co roku produkcja drzew i krzewów ozdobnych w Polsce wzrasta o 10- 15 proc. Szkółki wysyłają rośliny do wielu krajów, ale głównym odbiorcą od kilku lat jest Rosja oraz Niemcy i Holandia, które same są potęgami w tej dziedzinie.

Branża szkółkarska rozwija się dynamicznie.  Co roku produkcja drzew i krzewów ozdobnych w Polsce wzrasta o 10- 15 proc. Szkółki wysyłają rośliny do wielu krajów, ale głównym odbiorcą od  kilku lat jest Rosja oraz Niemcy i Holandia, które same są  potęgami w tej dziedzinie.

W piątek otwarta została 3-dniowa XIV Międzynarodowa Wystawa "Zieleń - to życie". W imprezie bierze udział 240 wystawców z 9 krajów. Prezentują oni kilkaset odmian iglaków, krzewów liściastych, bylin i pnączy.

Lucjan Gursztyn, prezes Związku Szkółkarzy Polskich (ZSK) zaznaczył, że trudno jest oszacować wielkość produkcji, ale jest to "na pewno taka ilość, która przekracza potrzeby krajowe i dlatego konieczny jest eksport".

Szkółki wysyłają rośliny do wielu krajów, ale głównym odbiorcą od kilku lat jest Rosja oraz Niemcy i Holandia, które same są potęgami w tej dziedzinie. Dodał, że faktyczna wielkość eksportu nie jest znana, gdyż nie ma statystyki dotyczącej tylko roślin ozdobnych.

Reklama

Jak podkreślił prezes, polskie rośliny ozdobne są bardzo dobrej jakości, a kraje zachodniej Europy kupują je chętnie, bo są dużo tańsze, niż ich własne. Pozycją numer jeden w eksporcie są róże. Chętnie nabywane są także rośliny liściaste w pojemnikach oraz materiał szkółkarski do dalszej produkcji w zakładach szkółkarskich.

Iglaki wychodzą z mody

Polscy odbiorcy roślin odchodzą już od wyłącznego zainteresowania iglakami, a coraz chętniej kupują kwitnące rośliny liściaste oraz byliny.

Według Gurszyta w Polsce jest ok. 3 tys. szkółek, a specjalizujących się tylko w produkcji szkółkarskiej jest ok. 250, z tego 120 jest członkami ZSK.

Na targach przyznano medale za wprowadzenie nowości. Złoty medal otrzymało gospodarstwo szkółkarskie Dendrofarma (woj. łódzkie), za wyhodowanie nowej odmiany z gatunku pieris o barwnych liściach. Ponadto szkółce tej został przyznany brązowy medal za nową odmianę świerku białego.

Współwłaścicielka firmy, Wiesława Kałużyńska, wyjaśnia, że nowa odmiana powstaje wtedy, gdy roślina zaczyna wykazywać nietypowe zmiany. Wtedy robi się z niej sadzonki i jeżeli zachowują one nadal te cechy można mówić o uzyskaniu nowej odmiany.

Dwa srebrne medale otrzymała spółka Clematis z Pruszkowa, za wyhodowanie nowych odmian clematisów. Szczepan Marczyński, współwłaściciel spółki tłumaczy, że clematis można wykorzystywać do ozdoby, nie tylko płotów, gdyż szybko przyrasta, ale także płożące odmiany do upiększania klombów. Rośliny te potrafią kwitnąć przez całe lato.

Architekci zieleni mają wzięcie

- Architekturą zieleni zainteresowanych jest coraz więcej miast i gmin w Polsce. Chodzi tu o urządzanie terenów zielonych - parków, boisk czy ciągów spacerowych. Coraz częściej urządzenie ogrodu zlecają osoby prywatne - mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Terenów Zieleni i Architektów Krajobrazu Marcin Gajda.

W Polsce działa już ponad 1 tys. firm zajmujących się wykonywaniem terenów zieleni, ale w stowarzyszeniu jest skupionych zaledwie 50. W jego opinii firmy te mają szansę na bardzo dynamiczny rozwój, gdyż zainteresowanie architekturą zieleni rośnie z roku na rok.

Wystawa, jak co roku, gremialnie odwiedzana jest przez miłośników zieleni. Zwiedzający przybywają tym chętniej, gdyż został zorganizowany kiermasz roślin ozdobnych, na którym można kupić także tegoroczne nowości. Impreza zakończy się w niedzielę.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Holandia | przemysl | wystawy | przemysł | rośliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »