Przeszło milion Ukraińców w Niemczech. Rośnie liczba mężczyzn

Rośnie liczba mężczyzn z Ukrainy, którzy przybywają do Niemiec - podaje Federalny Urząd Statystyczny cytowany przez "Deutsche Welle". To nowość - wcześniej dominowały kobiety z dziećmi. Choć fala ukraińskiej migracji do Niemiec słabnie, liczba Ukraińców przebywających w granicach naszego zachodniego sąsiada już dawno przekroczyła milion i trudno się spodziewać, aby szybko zmalała.

W ubiegłym roku do Niemiec przybyło łącznie 277 tys. Ukraińców, ale 156 tys. wyjechało - podaje Federalny Urząd Statystyczny.

Wahania w migracyjnych statystykach nie zmieniają faktu, że od wybuchu wojny w Ukrainie znacznie więcej Ukraińców przyjeżdża do Niemiec. Przed wojną było to tylko 6 tys. osób (2021 r.), 5 tys. (2020 r.) i 7 tys. osób w roku 2019 - wylicza "DW".

Po wybuchu wojny wśród migrantów z Ukrainy dominowały kobiety i dzieci - teraz do Niemiec przyjeżdża coraz więcej mężczyzn

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, wśród migrantów z Ukrainy w latach 2022 i 2023 dominowały kobiety (powyżej 60 procent) i osoby nieletnie (34 procent). Do połowy 2023 r. około 40 procent migrantów stanowili samotni rodzice z dziećmi.

Reklama

W grupie emigrujących do Niemiec w ubiegłym roku wciąż większość stanowiły kobiety i dziewczęta (53 procent), jednak ich udział był niższy niż rok wcześniej (63 procent).

W tym samym przedziale czasowym, z 35 do 28 procent spadł odsetek emigrujących nieletnich, a zarazem wzrósł udział osób w wieku produkcyjnym (z 54 do 61 procent) - podaje "DW". Wśród migrantów z Ukrainy przybywa mężczyzn.

Ukraińcy mieszkający w Niemczech są już drugą obcą nacją pod względem liczebności, zaraz po Turkach

Po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, migracja ludności z zaatakowanego kraju do Niemiec dramatycznie się nasiliła. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że od wybuchu wojny liczba przybyłych do Niemiec osób z ukraińskim obywatelstwem wzrosła ze 138 tys. osób w styczniu 2022 r. do 1,15 mln osób w październiku 2023 r.

"To wzrost udziału Ukraińców w całkowitej populacji Niemiec z 0,2 procent przed wojną do 1,4 procent ogółu społeczeństwa obecnie. Ukraińcy są dziś, po obywatelach Turcji (1,6 procent i 1,39 miliona), drugą co do wielkości grupą obcokrajowców w Niemczech" - komentuje "DW".

Gdzie w Niemczech mieszkają Ukraińcy? Wybierają duże aglomeracje

Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech migranci i uchodźcy z Ukrainy wybierają jako miejsce pobytu duże miejskie ośrodki, gdzie najłatwiej o pracę.

Z danych statystycznych wynika, że jesienią ub.r. większość Ukraińców mieszkała w najbardziej zaludnionych krajach związkowych, czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Badenii-Wirtembergii oraz Dolnej Saksonii. Proporcjonalnie najwięcej osób mieszkało w aglomeracjach - w Hamburgu i Berlinie, a także w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie - podaje "Deutsche Welle".

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | migracja | Ukraińcy | Niemcy | uchodźcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »