Przy sklepach Żabki staną automaty do zbiórki opakowań
Żabka Polska i Żywiec Zdrój postawią przy sklepach Żabki automaty umożliwiające selektywną zbiórkę opakowań po napojach z plastiku i metalu. Zebrany surowiec posłuży do stworzenia nowych butelek. Podjęte działania mają wpisywać się w gospodarkę obiegu zamkniętego.
Firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie. Deklarują w nim wspólne działania na rzecz zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych. Na początek planują testowe użycie EKOmatów. Pierwsze urządzenia staną jeszcze w tym roku przy wybranych sklepach Żabka w Poznaniu i Warszawie. Do końca marca 2021 roku będzie ich łącznie piętnaście.
Klienci, którzy oddadzą plastikowe i metalowe opakowania po napojach do EKOmatów, otrzymają dodatkowe punkty lojalnościowe w aplikacji żappka (za każde wrzucone opakowanie otrzymają 10 żappsów).
Żabka w ramach działań prośrodowiskowych od początku roku systematycznie wprowadza na opakowaniach produktów marki własnej oznaczenia informujące, jak właściwie segregować zużyte opakowania. Dodatkowo 100 proc. opakowań wody i napojów marek własnych w Żabce stworzonych jest z przyjaznego środowisku materiału rPET.
- W naszych sklepach na warszawskiej Pradze, wspólnie z klientami i franczyzobiorcami, testujemy działanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla marki własnej wody OD NOWA. Teraz łączymy siły z naszym partnerem Żywiec Zdrój, by jeszcze skuteczniej promować recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku - mówi Tomasz Suchański prezes Żabka Polska.
Żywiec Zdrój deklaruje z kolei, że w tym roku spółka zbierze i przetworzy taką samą ilość plastiku, jaką wprowadza na rynek. - Jest to cenny surowiec, który w Żywiec Zdrój wykorzystujemy do produkcji kolejnych opakowań, domykając ich obieg. W naszej ofercie można znaleźć już trzy butelki w 100 proc. wykonane z tworzywa pochodzącego z recyklingu, jak również alternatywne opakowania: szklane butelki i puszki - mówi Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Dzięki prawidłowej segregacji można otrzymać dobry surowiec, który posłuży do stworzenia nowych opakowań. Dzięki temu ogranicza się produkcję plastiku, ale też zmniejszana jest emisja CO₂.
Monika Borkowska