Przywracamy starą ulgę

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakończyło pracę nad tzw. ustawą rodzinną. Obok zmian w kodeksie pracy dotyczących m.in. wydłużenia urlopów macierzyńskich projekt przewiduje zmianę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zakładającą przywrócenie ulgi podatkowej z tytułu zatrudniania opiekunki do dziecka.

Proponowane rozwiązanie jest już drugim podejściem resortu do wprowadzenia ulgi. Wcześniejsza propozycja rodziła jednak obawy, że preferencja może być wykorzystywana do obniżania dochodu do opodatkowania dzięki zatrudnianiu członków rodziny, o czym GP informowała. Nowa wersja zmiany wątpliwości te usunęła wyraźnie stanowiąc, że podatnik ubiegający się o możliwość skorzystania z ulgi będzie musiał złożyć oświadczenie, że zatrudniana osoba nie jest z nim spokrewniona.

Projektowana ulga nawiązuje do podobnego odliczenia, które obowiązywało w 2006 roku. Proponowane rozwiązanie w odróżnieniu od poprzednio obowiązującego odnosi się jednak wyłącznie do przypadków zatrudniania pracowników w charakterze opiekuna do dzieci. Preferencja nie będzie zatem przysługiwała podatnikom zatrudniającym w gospodarstwie domowym np. kucharkę, gosposię, sprzątaczkę czy opiekuna do osób starszych lub chorych. Eksperci podkreślają, że warunki odliczenia zostały znacznie uproszczone, jednak do korzystania z ulgi może zniechęcić konieczność wypełniania przez podatnika-pracodawcę obowiązków wobec ZUS i urzędu skarbowego.

Reklama

Mniej warunków

Propozycję resortu pracy pozytywnie ocenia Anna Marciniak, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy.

- Z punktu widzenia wielu gospodarstw domowych proponowana zmiana może okazać się bardzo korzystna, gdyż daje możliwość odliczenia realnie poniesionych kosztów wydatkowanych na opiekę nad dzieckiem - mówi Anna Marciniak. Dodaje, że jest to również zmiana korzystna dla budżetu państwa, gdyż proponowana ulga może skutkować zmniejszeniem nieformalnego zatrudniania opiekunek do dzieci i opłacanie za nie należności publicznoprawnych. Anna Marciniak podkreśla, że projekt pozwala na zatrudnienie dowolnej osoby (nie musi to być osoba zarejestrowana jako bezrobotna), pod warunkiem że nie jest ona spokrewniona z podatnikiem.

- Istotne jest to, że możliwość skorzystania z ulgi powstanie jedynie w sytuacji, gdy opiekunka do dzieci będzie zatrudniona na podstawie umowy o pracę, nie zaś na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

W ocenie Anny Misiak, doradcy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, nowa propozycja wydaje się być mniej skomplikowana niż poprzednie. Prawo do ulgi nie byłoby uzależnione od długości okresu zatrudnienia opiekuna. Podatnik zatrudniający opiekuna do dziecka zyskałby możliwość zmniejszenia dochodu do opodatkowania, a zatem ulga działałaby w podobny sposób jak odliczenie wydatków na internet czy darowizny.

Kiedy prawo do ulgi nie będzie przysługiwało ? Od kiedy nowa ulga miałaby zastosowanie po raz pierwszy ? Dla kogo zaproponowane rozwiązanie może być neutralne podatkowo ? Czy nowe obowiązki formalno-prawne nie odstraszą od korzystania z ulgi?

Magdalena Majkowska

Więcej: Gazeta Prawna 25.06.2008 (123) - str.10

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »