Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe nadal bez zmian
Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stopy procentowej.
Główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 1,50 proc., lombardowa, czyli koszt kredytu, po którym banki komercyjne zaciągają zobowiązania w banku centralnym - 2,50 proc., a depozytowa 0,50 proc. RPP na ostatnią obniżkę o 50 punktów bazowych zdecydowała się w marcu.
- - - - -
Obniżka stóp NBP nie jest potrzebna - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem, ewentualna obniżka prawdopodobnie nie przełożyłaby się na tańszy kredyt.
- Uważam, że obniżka stóp nie jest potrzebna - powiedział Belka podczas środowej konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady.
Belka podkreślił, że należy rozważyć, jakie mogłyby być konsekwencje takiej obniżki dla funkcjonowania sektora finansowego i czy ewentualna obniżka stóp spowodowałaby spadek oprocentowania kredytów czy rentowności.
- Uważam, ze najprawdopodobniej taka obniżka nie spowodowałaby potanienia kredytu - ocenił prezes NBP.
- Proszę nie robić z tego "być albo nie być", czy "Nicea albo śmierć". Tragedii nie będzie, a korzyść z tego żadna, a może problem dodatkowy - dodał.
Prezes NBP dodał, że "jakiś czas (...) zobaczymy, jaka jest sytuacja gospodarcza i będzie można podyskutować bardziej".
Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
- - - - -
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50%). Uzasadniając decyzję o utrzymaniu parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie Rada podtrzymała ocenę zawartą w komunikacie po listopadowym posiedzeniu, zgodnie z którą wzrostowi dynamiki cen w najbliższych kwartałach będzie sprzyjać "stopniowe domykanie się luki popytowej, następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy". Podobnie jak w listopadzie Rada wskazała również, że "źródłem niepewności dotyczącej szybkości powrotu inflacji do celu pozostaje ryzyko silniejszego spowolnienia w gospodarkach wschodzących i wpływ tego na światową koniunkturę, a także możliwość utrzymania się niskich cen surowców i w efekcie również niskiej inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki". Rada podkreśliła również - co jest zmianą w stosunku do listopadowego komunikatu - że "w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz makroekonomicznej równowagi".
Na konferencji prezes NBP M. Belka stwierdził, że dostępne dane wskazują na "przyzwoite i stabilne" tempo wzrostu gospodarczego, a inflacja osiągnie dodatni poziom w grudniu lub styczniu. Podkreślił on, że obniżka stóp procentowych nie jest obecnie potrzebna, a przed ewentualnym podjęciem takiej decyzji trzeba by rozważyć jej konsekwencje dla stabilności sektora finansowego. Choć w jego ocenie taka obniżka "nie byłaby tragedią", najprawdopodobniej nie doprowadziłaby ona do spadku oprocentowania kredytów. Zasugerował on również, że cytowane wyżej sformułowanie dotyczące równowagi makroekonomicznej, zawarte w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu, stanowi "bardziej dobitne" wyrażenie oceny Rady, zgodnie z którą obecny poziom stóp jest odpowiedni.
Grudniowe posiedzenie Rady było ostatnim w obecnym składzie. Począwszy od stycznia 2016 r., w miarę upływu kadencji 8 obecnych członków RPP (A. Bratkowskiego, E. Chojny-Duch, A. Glapińskiego, J. Hausnera, A. Kaźmierczaka, A. Rzońcy, J. Winieckiego i A. Zielińskiej-Głębockiej) i wyboru ich następców przez Sejm (3 członków), Senat (3) i Prezydenta (2) skład RPP będzie ulegał stopniowej zmianie. W efekcie, w marcu 2016 r. odbędzie się pierwsze posiedzenie RPP z udziałem 8 nowych członków.
Podtrzymujemy ocenę, że zmiana składu RPP przyczyni się do zmiany funkcji reakcji Rady w kierunku silniejszego wspierania wzrostu gospodarczego. Uważamy, że oczekiwane przez nas spowolnienie wzrostu PKB w I kw. 2016 r. (najnowsze prognozy na lata 2016-2017 przedstawimy w poniedziałkowej MAKROmapie) i odległa perspektywa powrotu inflacji do celu, która zostanie najprawdopodobniej zasygnalizowana w projekcji przygotowanej przez NBP w marcu 2016 r., skłonią członków RPP do przeprowadzenia jednorazowej obniżki stóp procentowych o 50 pb w marcu 2016 r. (z ryzykiem przesunięcia obniżki na lipiec). Kontrakty FRA wyceniają obecnie obniżkę stopy referencyjnej o ok. 40 pb w horyzoncie trzech kwartałów.
Naszym zdaniem, treść komunikatu po posiedzeniu RPP oraz dzisiejsze wypowiedzi prezesa NBP są neutralne dla rynku długu i kursu złotego.
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole