Rada Polityki Pieniężnej: Stopy procentowe nadal bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę stopy procentowej.

Główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 1,50 proc., lombardowa, czyli koszt kredytu, po którym banki komercyjne zaciągają zobowiązania w banku centralnym - 2,50 proc., a depozytowa 0,50 proc. RPP na ostatnią obniżkę o 50 punktów bazowych zdecydowała się w marcu.

- - - - -

Obniżka stóp NBP nie jest potrzebna - Belka

Obniżka stóp NBP nie jest potrzebna - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem, ewentualna obniżka prawdopodobnie nie przełożyłaby się na tańszy kredyt.

- Uważam, że obniżka stóp nie jest potrzebna - powiedział Belka podczas środowej konferencji prasowej po grudniowym posiedzeniu Rady.

Reklama

Belka podkreślił, że należy rozważyć, jakie mogłyby być konsekwencje takiej obniżki dla funkcjonowania sektora finansowego i czy ewentualna obniżka stóp spowodowałaby spadek oprocentowania kredytów czy rentowności.

- Uważam, ze najprawdopodobniej taka obniżka nie spowodowałaby potanienia kredytu - ocenił prezes NBP.

- Proszę nie robić z tego "być albo nie być", czy "Nicea albo śmierć". Tragedii nie będzie, a korzyść z tego żadna, a może problem dodatkowy - dodał.

Prezes NBP dodał, że "jakiś czas (...) zobaczymy, jaka jest sytuacja gospodarcza i będzie można podyskutować bardziej".

Rada Polityki Pieniężnej na grudniowym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

- - - - -

Komentarz Credit Agricole: Status quo w polityce pieniężnej

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50%). Uzasadniając decyzję o utrzymaniu parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie Rada podtrzymała ocenę zawartą w komunikacie po listopadowym posiedzeniu, zgodnie z którą wzrostowi dynamiki cen w najbliższych kwartałach będzie sprzyjać "stopniowe domykanie się luki popytowej, następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy". Podobnie jak w listopadzie Rada wskazała również, że "źródłem niepewności dotyczącej szybkości powrotu inflacji do celu pozostaje ryzyko silniejszego spowolnienia w gospodarkach wschodzących i wpływ tego na światową koniunkturę, a także możliwość utrzymania się niskich cen surowców i w efekcie również niskiej inflacji w otoczeniu polskiej gospodarki". Rada podkreśliła również - co jest zmianą w stosunku do listopadowego komunikatu - że "w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz makroekonomicznej równowagi".

Obniżka stóp "nie byłaby tragedią", ale...

Na konferencji prezes NBP M. Belka stwierdził, że dostępne dane wskazują na "przyzwoite i stabilne" tempo wzrostu gospodarczego, a inflacja osiągnie dodatni poziom w grudniu lub styczniu. Podkreślił on, że obniżka stóp procentowych nie jest obecnie potrzebna, a przed ewentualnym podjęciem takiej decyzji trzeba by rozważyć jej konsekwencje dla stabilności sektora finansowego. Choć w jego ocenie taka obniżka "nie byłaby tragedią", najprawdopodobniej nie doprowadziłaby ona do spadku oprocentowania kredytów. Zasugerował on również, że cytowane wyżej sformułowanie dotyczące równowagi makroekonomicznej, zawarte w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu, stanowi "bardziej dobitne" wyrażenie oceny Rady, zgodnie z którą obecny poziom stóp jest odpowiedni.

Ostatnie posiedzenie RPP w obecnym składzie

Grudniowe posiedzenie Rady było ostatnim w obecnym składzie. Począwszy od stycznia 2016 r., w miarę upływu kadencji 8 obecnych członków RPP (A. Bratkowskiego, E. Chojny-Duch, A. Glapińskiego, J. Hausnera, A. Kaźmierczaka, A. Rzońcy, J. Winieckiego i A. Zielińskiej-Głębockiej) i wyboru ich następców przez Sejm (3 członków), Senat (3) i Prezydenta (2) skład RPP będzie ulegał stopniowej zmianie. W efekcie, w marcu 2016 r. odbędzie się pierwsze posiedzenie RPP z udziałem 8 nowych członków.

Podtrzymujemy ocenę, że zmiana składu RPP przyczyni się do zmiany funkcji reakcji Rady w kierunku silniejszego wspierania wzrostu gospodarczego. Uważamy, że oczekiwane przez nas spowolnienie wzrostu PKB w I kw. 2016 r. (najnowsze prognozy na lata 2016-2017 przedstawimy w poniedziałkowej MAKROmapie) i odległa perspektywa powrotu inflacji do celu, która zostanie najprawdopodobniej zasygnalizowana w projekcji przygotowanej przez NBP w marcu 2016 r., skłonią członków RPP do przeprowadzenia jednorazowej obniżki stóp procentowych o 50 pb w marcu 2016 r. (z ryzykiem przesunięcia obniżki na lipiec). Kontrakty FRA wyceniają obecnie obniżkę stopy referencyjnej o ok. 40 pb w horyzoncie trzech kwartałów.

Naszym zdaniem, treść komunikatu po posiedzeniu RPP oraz dzisiejsze wypowiedzi prezesa NBP są neutralne dla rynku długu i kursu złotego.

Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »