Reklama

Rafalska - przygotowaliśmy program Opieka 75 plus

57,4 mln zł ma być przeznaczone na program dofinansowania usług opiekuńczych seniorów "Opieka 75 plus" - poinformowała we wtorek minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Resort szacuje, że wsparciem z programu może być objętych 13,5 tys. seniorów. Ruszyła też druga edycja programu "Senior Plus". W przyszłym roku na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych zostanie przeznaczonych 80 milionów złotych.

Resort informuje, że program ma zwiększyć dostępność do usług opiekuńczych dla osób od 75. roku życia, które mieszkają na terenach gmin do 20 tys. mieszkańców. "Chcemy zainteresować gminy rozwijaniem usług opiekuńczych" - podkreśliła minister.

Środki z programu mają być przeznaczone na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych u osób, które już z nich korzystają oraz na dofinansowanie usług opiekuńczych u tych seniorów, którzy dotychczas ich nie otrzymywali.

Rząd zajmie się dziś przygotowanym przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej projektem, który zakłada wprowadzenie dodatkowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Reklama

"Naszym celem jest zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych i większe bezpieczeństwo seniorów" - podkreśliła minister. Resort szacuje, że wsparciem z programu może być objętych 13,5 tys. osób.

Ruszyła druga edycja programu "Senior Plus". W przyszłym roku na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych zostanie przeznaczonych 80 milionów złotych - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wyjaśniła, że z tych środków mogą korzystać samorządy aby przygotować obiekty na domy dziennego pobytu "Senior plus". Na ten cel samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tys. złotych. Jeśli samorząd będzie uruchamiał klub seniora może otrzymać 150 tysięcy złotych. Dofinansowany zostanie też koszt pobytu korzystających z domów dziennego pobytu. Na jednego uczestnika przypadnie 300 złotych. W klubach seniora zaś na jednego uczestnika przypada 200 złotych.

Wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska zwróciła uwagę, że w sytuacji starzejącego się społeczeństwa polityka wobec osób starszych jest jednym z priorytetów. Stąd resort wychodzi z pakietem programów skierowanych dla osób starszych, na które w przyszłym roku przeznaczy około 150 milionów złotych.

Pieniądze te skierowane zostaną z jednej strony do osób starszych aktywnych poprzez organizacje pozarządowe, z drugiej zaś na program "Senior Plus" i program "Opieka 75 Plus", który także ruszył dzisiaj.

Minister Bojanowska zaznaczyła, że program "Senior Plus" cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów. Wyjaśniła, że kluby i domy dziennego pobytu zapewniają seniorom między innymi usługi socjalne, posiłek, rehabilitację, zajęcia edukacyjne i aktywność ruchową.

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej, przewidujący powstanie nowego typu placówek dla osób bezdomnych.

Jak wyjaśniła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, nowa forma placówki umożliwi świadczenie usług opiekuńczych osobom wymagającym częściowej pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb i opieki higienicznej.

Obecnie funkcjonują trzy rodzaje placówek udzielających tymczasowego schronienia. Są to noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych oraz ogrzewalnie.

Schroniska z usługami opiekuńczymi będą zapewniały bezdomnym tymczasowe schronienie nie tylko z usługami opiekuńczymi ale również z usługami, które mają wzmacniać aktywność społeczną tych osób. Chodzi o pomoc w wyjściu z bezdomności i uzyskaniu samodzielności życiowej.

Projekt przewiduje też usprawnienie udzielania pomocy osobom bezdomnym w miejscu ich pobytu. W przypadkach szczególnie uzasadnionych, na przykład w trakcie mrozów zagrażających życiu osób bezdomnych, nie będzie już konieczne wcześniejsze podpisanie przez te osoby kontraktu socjalnego.

Zmieniono też formułę rejestru placówek na rejestr miejsc udzielania tymczasowego schronienia. Dotychczasowa formuła budziła wątpliwości wojewodów i organizacji pozarządowych. Zgodnie z projektem prowadzenie przez wojewodę rejestru miejsc udzielania tymczasowego schronienia ma zapewnić maksymalny dostęp do informacji o miejscach tymczasowego schronienia dla wszystkich potrzebujących wsparcia.

Projekt dopuszcza możliwość wprowadzenia dodatkowego typu placówki - schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Placówka taka ma udzielać tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, niezdolnym do samoobsługi, ale nie wymagającym całodobowej opieki, "a jedynie częściowej, tymczasowej pomocy w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej".

"Zaproponowana regulacja ma na celu wyeliminowanie luki w zakresie możliwości uzyskania pomocy przez osoby, które z powodu bezdomności nie mają możliwości otrzymania świadczenia w postaci usług opiekuńczych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

O zmianę przepisów apelowały organizacje pozarządowe.

Ponadto proponowane przepisy dopuszczają w szczególnie uzasadnionych sytuacjach przyznanie tymczasowego schronienia (w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi) osobom bezdomnym, które posiadają decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, na okres oczekiwania na umieszczenie w takiej placówce, nie dłużej jednak niż 4 miesiące.

Projekt zakłada, że w przypadku schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, osoba bezdomna nie będzie musiała podpisywać kontraktu socjalnego, aby zostać skierowana do tej placówki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tymczasowe schronienie jest udzielane osobom bezdomnym w trzech kategoriach placówek: noclegowni, schronisku dla osób bezdomnych i ogrzewalni. Placówki te przeznaczone są dla osób zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska wcześniej wystosowała list do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa osób bezdomnych w okresie zimowym.

W piśmie minister zwróciła się z prośbą o przygotowanie placówek noclegowych działających na terenie gmin i miast pod kątem udzielenia pomocy osobom bezdomnym oraz na przyjęcie wszystkich tych, którzy potrzebują schronienia, a także zapewnienie im odpowiedniego wsparcia.

"W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, w czasie którego często zagrożone jest zdrowie i życie osób bezdomnych, które nie są w stanie zapewnić sobie ciepłego schronienia i posiłku, ważny jest stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz dobra koordynacja działań, jak również właściwe reagowanie wszystkich, dla których los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny" - napisała w liście minister Rafalska.

Jak wskazała także w liście szefowa resortu, ważne jest również, aby sprawdzić miejsca niezamieszkałe, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne (np. klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp.) i odpowiednio wcześnie dotrzeć z pomocą.

Udzielanie schronienia, wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o pomocy społecznej, jest obowiązkiem każdej gminy, a jego realizacja stanowi kluczowy element wsparcia dla osób pozbawionych podstawowych potrzeb bytowych w tym przede wszystkim schronienia.

............................

Nowa polityka senioralna?

25 domów i klubów seniora, które pomagają aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym osobom starszym, powstało już w br. w ramach programu Senior Plus w woj. śląskim - zapowiedział w wczoraj wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wiceszef resortu dodał, że w przyszłym roku domów i klubów może powstać znacznie więcej, gdyż w budżecie państwa na realizację programu Senior Plus zarezerwowanych zostało 80 mln zł, dwukrotnie więcej niż w br.

W październiku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że do końca 2017 r. w całym kraju zostanie utworzonych ok. 260 domów i klubów w ramach programu Senior Plus.

"Dajemy wsparcie finansowe na ich utworzenie lub wyposażenie, a później partycypujemy w kosztach utrzymania. Liczba powstających domów i klubów świadczy o dużym zainteresowaniu ze strony samorządów" - podkreśliła w poniedziałek w Bielsku-Białej wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska.

Program Senior Plus skierowany jest do samorządów prowadzących albo zamierzających otworzyć domy lub kluby dziennego pobytu dla nieaktywnych zawodowo osób powyżej 60. roku życia. Od poniedziałku do piątku będą mogły tam spędzać co najmniej 8 godz. dziennie, korzystając z pomieszczeń do spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Zapewniony jest też ciepły posiłek.

Samorządy mogą się ubiegać o fundusze z programu na jednorazowe wsparcie finansowe w celu utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie domu dziennego pobytu można otrzymać 300 tys. zł, a na klub - 150 tys. zł. Istniejące placówki mogą otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w domu lub do 200 zł w klubie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »