Ranking dobrobytu w krajach UE. Polska poniżej średniej, ale wyżej niż Hiszpania

Wskaźnik mierzący dobrobyt materialny, przypadający na gospodarstwo domowe w 2022 r., w przypadku Polski był poniżej średniej uzyskanej przez Unię Europejską ogółem. Choć nasz kraj znalazł się w drugiej części rankingu, to wyprzedził 12 innych państw, w tym m.in. Hiszpanię czy Czechy. Jednak ostatnie dane za bieżący rok sugerują awans Polski na liście najzamożniejszych krajów regionu.

Dane o rzeczywistej konsumpcji prywatnej, z ang. Actual Individual Consumption - skrót AIC - są publikowane przez Eurostat raz do roku. Europejski odpowiednik naszego Głównego Urzędu Statystycznego przedstawia zebrany materiał wyrażony w standardach siły nabywczej (PPS) i w ten sposób stara się zobrazować, na jakim poziomie materialnym funkcjonuje statystyczne gospodarstwo domowe w danym kraju.

Polacy nie są tak zamożni jak statystyczny Europejczyk. Ale jesteśmy blisko środka rankingu

Jak wynika z danych opisanych przez serwis forsal.pl, w 2022 r. miara dobrobytu materialnego gospodarstwa domowego w Polsce odpowiadała w 87 proc. średniej, jaką uzyskała Unia Europejska ogółem. Dało to naszemu państwu 16. miejsce na 27 członków wspólnoty.

Reklama

Wynik ponad średnią odnotowano w przypadku dziewięciu krajów. Liderem zestawienia jest Luksemburg, który wypracował 138 proc. ze średniej UE, natomiast drugie miejsce odnotowały Niemcy i Austria (po 118 proc.).  

W pozostałej czołówce najzamożniejszych krajów UE znalazły się Holandia, Belgia, Szwecja, Dania i Finlandia. Wynik równy 100 proc. średniej wypracowały Włochy. Tuż pod tym progiem znalazły się kolejno Cypr, Litwa i Irlandia (przedział 94-97 proc.), natomiast Słowenia i Portugalia, którym przypadły kolejne lokaty wypracowały wskaźnik taki sam jak Polska.

Tym samym nasz kraj nieznacznie wyprzedził w rankingu Hiszpanię oraz Rumunię, bo o 1 punkt procentowy. Kolejne miejsca przypadły Czechom i Malcie (po 83 proc.). Zestawienie zamykają natomiast takie państwa jak Estonia, Grecja, Słowacja, Łotwa, Chorwacja, Węgry oraz Bułgaria, dla których wyniki oscylowały od 78 do 69 proc.

PKB na jednego mieszkańca w Polsce stale rośnie. To pozwoliło przeskoczyć kilka innych państw UE

Omawiany wskaźnik - AIC wyrażony w PPS - jest jednym z narzędzi statystycznych, które mają za zadanie jedynie przybliżyć, na jakim poziomie materialnym funkcjonuje się w danym kraju. Innym współczynnikiem używanym przez ekonomistów jest też produkt krajowy brutto przypadający na mieszkańca, czyli PKB per capita. W tym przypadku, korzystając z danych Eurostatu, Polska zajęła niższe miejsce niż we wcześniej opisanym rankingu.

Wynika bowiem, że w 2022 r. PKB per capita w naszym kraju odpowiadało 79 proc. ze średniej UE. Dało to Polsce 20. miejsce na tle państw wspólnoty. Sam lider tego zestawienia nie zmienił się - najbogatszym krajem pozostaje jeden z najmniejszych w Unii, czyli Luksemburg, w przypadku którego wypracowane PKB na jednego obywatela wynosiło 238 proc. średniej.

Pozostała czołówka także była podobna. Wyjątkiem może być jedynie spadek Niemiec z drugiego na siódme miejsce, choć nadal w przypadku największej gospodarki Europy PKB per capita wynosiło w ubiegłym roku 117 proc. średniej UE. Jednak wiadomo już, że w tym zakresie kończący się już rok przyniósł małe zmiany. 

Tożsame dane zbiera również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który dodatkowo aktualizuje je o prognozy na dany rok. Z ostatniego raportu przedstawionego pod koniec października wynika, że PKB per capita (wyrażone w cenach bieżących) w Polsce w 2023 r. będzie wynosiło ok. 45,5 tys. dolarów na mieszkańca. To oznacza wzrost na przestrzeni roku o blisko 2 tys. dolarów.  

Choć sama kwota może niewiele mówić, tak już zestawienie jej z wynikami innych państw UE pokazuje, że Polska awansowała o jedno oczko na liście najbogatszych krajów wspólnoty. W kończącym się już roku wyprzedziła po raz pierwszy w historii Estonię i zajmuje obecnie 17. miejsce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UE | PKB Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »