Ranking lokat bankowych w maju 2024 roku. Oprocentowanie wyższe niż inflacja można znaleźć z łatwością

W rankingu lokat bankowych wciąż z łatwością można znaleźć oferty z oprocentowaniem wyższym niż wynosi obecnie inflacja. Maj będzie więc kolejnym dobrym miesiącem dla oszczędzających. Jak zazwyczaj, najlepsze oferty banki zarezerwowały dla nowych klientów. Ale okazje można znaleźć także poza ofertą powitalną.

Najlepsze lokaty bankowe w maju 2024 roku wciąż mają oprocentowanie w skali roku wyższe niż wynosi obecny poziom wzrostu cen. To kombinacja dwóch czynników. Po pierwsze inflacja - chociaż w kwietniu wzrosła po raz pierwszy od ponad roku - nadal jest wyraźnie niższa niż kilka miesięcy temu. Tymczasem na razie bez zmian pozostają stopy procentowe, wpływające na poziom oprocentowania depozytów ustalany przez banki.

Kolejną decyzję w tej kwestii Rada Polityki Pieniężnej ogłosi 9 maja. Miesiąc temu, na początku kwietnia, Rada zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym co od jesieni 2023 roku poziomie. To oznacza, że stopy procentowe w Polsce kształtują się następująco:

Reklama
  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; 
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej; 
  • stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

W Interii sprawdzamy, jakie jest aktualne oprocentowanie lokat oferowanych przez działające w Polsce banki. 

Najlepsze lokaty w maju. Ranking Interii

Jakie oprocentowanie na lokatach oferują banki w kwietniu 2024 roku? Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Były one aktualne na dzień 29 kwietnia. Na tej podstawie przygotowaliśmy ranking lokat bankowych na maj 2024 roku. 

W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, to, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę, oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Tabela uwzględnia jedynie lokaty z oprocentowaniem stałym. Poniżej prezentujemy listę najwyżej oprocentowanych produktów. 

Najlepsze lokaty na rynku to, podobnie jak w ubiegłych miesiącach, oferty tylko dla nowych klientów. Chodzi o zwycięzcę rankingu - Lokatę Witaj Nest Banku na 6 miesięcy z oprocentowaniem 7,1 proc. w skali roku - ale także pozostałe dwie lokaty bankowe z podium. To lokata Mobilna na Start z VeloBanku i NOWYdepozyt na Wysoki Procent na miesiąc z Banku Nowego. Obie lokaty oferują 7 proc. w skali roku.

W rankingu lokat znalazły się jednak także produkty dostępne dla dotychczasowych klientów poszczególnych banków. Jest też kilka ofert niewymagających założenia konta czy korzystania z innych usług danego banku. Poniżej prezentujemy najnowsze zestawienie:

Spośród produktów, które dostępne są także dla dotychczasowych klientów, wyróżniają się produkty Lokata Plus Volkswagen Banku, lokaty Plus Toyota Bank na 6 i 9 miesięcy oraz Lokata Dla Ciebie Raiffeisen Digital Banku - wszystkie oprocentowane powyżej 6 procent w skali roku. 

Lokaty bez konta z najlepszym oprocentowaniem oferuje zaś obecnie VeloBank.

Nowością w rankingu jest Lokata Tenisowa BNP Paribas. Zdetronizowała ona Lokatę Filmową na miejscu najkorzystniejszej oferty tego banku. 

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lokaty | oszczędności | stopy procentowe | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »