Rating Polski. Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej
Agencja Moody's nie dokonała w piątek 24 marca aktualizacji oceny kredytowej Polski - podała agencja w komunikacie. Oznacza to, że długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.
Rating danego kraju to ocena wiarygodności kredytowej będącej miarą ryzyka związanego z inwestycją w papiery dłużne emitenta. Rating nadawany jest przez agencję ratingową na podstawie oceny ryzyka ekonomicznego, politycznego i społecznego.
Wcześniej, w połowie lutego tego roku, rating Polski potwierdziła na poziomie "A-" agencja S&P, utrzymując perspektywę stabilną. Z kolei w połowie stycznia przeglądu sytuacji gospodarczej i wiarygodności kredytowej dokonała agencja Fitch, utrzymując ocenę "A-".
Terminy kolejnych przeglądów ratingu Polski w 2023 roku:
- 23.06: Fitch, S&P
- 22.09: Moody's
- 10.11: Fitch
- 01.12: S&P
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podtrzymał styczniowe prognozy wzrostu PKB Polski w 2023 r. na poziomie 0,3 proc. i 2,4 proc. w 2024 r. - wynika z raportu MFW po konsultacjach z polskimi władzami. Fundusz podkreślił także, że RPP powinna być gotowa do dalszych podwyżek stóp i komunikować utrzymanie ciasnego nastawienia w polityce pieniężnej.
MFW prognozuje spadek inflacji w Polsce na koniec 2023 r. do 7,2 proc. i 11,9 proc. średniorocznie.
Według Funduszu, dalsze spadki inflacji do celu wymagać będą obniżenia się inflacji bazowej, która w większej mierze wynika z czynników krajowych.
"Biorąc pod uwagę ciasny rynek pracy, misja MFW prognozuje, że spadek inflacji bazowej będzie powolny, a wskaźnik wyniesie prawie 11 proc. w 2023 r. i ponad 7 proc. w 2024 r. Zasadnicza miara inflacji obniży się do 3,6 proc. na koniec 2025 r." - dodano.