Reklama

Rating: W styczniu pierwsza ważna ocena Polski

Główne agencje ratingowe sześciokrotnie dokonają przeglądu ratingu Polski w przyszłym roku - podano w ostatnich komunikatach . Moody's dokona przegląd, 13 stycznia, 12 maja oraz 8 września. Fitch, 13 stycznia, 7 lipca oraz 8 grudnia. Natomiast agencja S&P dokona przeglądu ratingu naszego kraju dwukrotnie: 21. kwietnia oraz 20. października.

W zeszły piątek agencja S&P Global Ratings podała, iż dokona przeglądu ratingu Polski w 2017 r. dwukrotnie: 21. kwietnia oraz 20. października.

Polska posiada w agencji Moody's rating na poziomie "A2/P-1" z perspektywą negatywną. Według metodologii S&P rating Polski to "BBB plus" z perspektywą stabilną.

Agencja Fitch natomiast trzykrotnie dokona przeglądu ratingu Polski w 2017 r. - podano w poniedziałkowym komunikacie. Daty przeglądów to: 13 stycznia, 7 lipca oraz 8 grudnia.

Również w poniedziałek agencja Moody's poinformowała, iż trzykrotnie dokona przeglądu ratingu Polski w 2017 r.: 13 stycznia, 12 maja oraz 8 września.

Reklama

Polska posiada w agencji Fitch długoterminowy rating w walucie obcej na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną.

Według metodologii Moody's rating Polski to "A2/P-1" z perspektywą negatywną. Długoterminowa ocena zdolności kredytowej Polski w walucie obcej w ocenie S&P to "BBB plus" z perspektywą stabilną.

...................

Agencja Standard & Poor's na początku tego roku dokonała rzeczy, której wielu inwestorów się nie spodziewało. Obniżenie wiarygodności kredytowej naszego kraju z poziomu A- do BBB+ odbiło się wówczas mocno na rynkach finansowych a szczególnie na notowaniach naszej waluty.

Agencja ratingowa Moody's ostatnio zwróciła uwagę, że obniżenie wieku emerytalnego może negatywnie wpłynąć na ocenę wiarygodności kredytowej Polski (najbliższa rewizja ratingu nastąpi na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku).

Wśród ekonomistów pojawiają się również obawy o tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Główny Urząd Statystyczny podał, że polska gospodarka w III kwartale tego roku w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku urosła o 2,5 proc.To najwolniejsze tempo wzrostu gospodarczego od trzech lat.

29 listopada br. infmowaliśmy: Fitch obniża prognozy wzrostu dla Polski

Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski z trzech do 2,7 procent rok do roku. Obniżyła też szacunki wzrostu PKB na przyszły rok z 3,2 do trzech procent i na rok 2018 z 3,3 do 3,2 procent.

"Wzrost PKB Polski znacząco spowolnił w III kw. 2016 r. do 2,5 proc. rdr, co skłoniło nas do rewizji prognozy wzrostu gospodarczego Polski na 2016 r. do 2,7 proc. z 3,0 proc. względem wrześniowego Global Economic Outlook" - napisano w raporcie.

Dodano, że spowolnienie odzwierciedla głównie mocny spadek wydatkowania funduszy unijnych oraz jego wpływ na wydatki kapitałowe rządu. "Ponadto, najnowsze dane pokazują, że potrzeba więcej czasu niż zakładano, by zwiększone transfery dla rodzin (program 500+) wpłynęły na konsumpcję" - czytamy w raporcie.

W raporcie na temat perspektyw światowej gospodarki w przyszłym roku analitycy agencji piszą, że po brytyjskim referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej i wyborze Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, światowa gospodarka zmierza w stronę "ekonomicznego nacjonalizmu". Będzie się on przejawiał w ograniczeniu swobody handlu i przepływu siły roboczej. Światowy wzrost gospodarczy ma wynieść w przyszłym roku 2,9 procent, a wzrost w Stanach Zjednoczonych 2,2 procent.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »