Rekord wszech czasów pobity

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku przekroczyła już rekordowe 92 USD za baryłkę - podają maklerzy. Doszło do tego na wieść, że produkcja w krajach OPEC nie wzrasta tak szybko jak zakładano oraz, że kartel nie ogłosi nowych kwot wydobycia podczas konferencji w przyszłym miesiącu.

Do wzrostu cen przyczynił się też spadek zapasów ropy w USA do poziomu najniższego od 9 miesięcy oraz ponowny wzrost obaw przed kolejnym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Zapasy spadły o 5,29 mln baryłek - podał w środę amerykański Departament Energii.

Nowe sankcje USA przeciw Iranowi, ostrzeżenia Turcji wobec kurdyjskich wojsk w Iraku i spadek dolara spowodowały wzrosty cen ropy.

Baryłka lekkiej ropy WTI w dostawach na grudzień zdrożała dziś w handlu elektronicznym na NYMEX w Nowym Jorku o 1,76 USD, czyli 2 proc., do 92,22 USD.

Reklama

To najwyższe notowania surowca, od kiedy rozpoczęto handel w 1983 r.

Wzrosły też ceny benzyny (o 8,83 centy do 2,235 dol. za galon i oleju opałowego (o 6,64 centy do 2,408 dol. za galon).

Na giełdzie londyńskiej cena baryłki ropy Brent z dostawą w grudniu także wzrosła, ale nieco mniej - o 3,11 dol. do 87,48 dol.

Sekretarz generalny OPEC Abdullah el-Badri oświadczył w wywiadzie dla dziennika "The Wall Street Journal", że kartel nie rozważa możliwości - mimo nacisków Arabii Saudyjskiej - zwiększenia produkcji o 500 tys. baryłek dziennie.

We wrześniu OPEC ustąpił wobec presji Saudyjczyków i zgodził się zwiększyć produkcję o 500 tys. baryłek od 1 listopada br.

Sytuację komplikują dodatkowo nowe incydenty zbrojne między Libanem i Izraelem oraz możliwość wtargnięcia wojsk tureckich do Iraku w celu likwidacji baz rebeliantów kurdyjskich. Zagroziłoby to dostawom ropy z pól w północnym Iraku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: dolar | pobity | cena ropy | kartel | OPEC | USA | rekord
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »