Rekordowe wpływy Rosji ze sprzedaży gazu
Przychody z eksportu rosyjskiego gazu ziemnego w styczniu 2022 roku, według wstępnych danych rosyjskich służb celnych, osiągnęły nowy rekord w historii - wyniosły 9,5 mld dol. Tymczasem w grudniu 2021 r. było to 8,3 mld dol., a w styczniu rok temu 3,4 mld dol.
Wielkość eksportu do 29 krajów wyniosła 13,8 mld metrów sześciennych. Jak podaje Interfax, w statystykach służb celnych z kilkumiesięcznym opóźnieniem podawane są dane dla Chin. Szacuje się, że w styczniu 2022 r. sprzedaż gazu do Państwa Środka mogła wynieść około 1,3 mld m sześc.
Średnia cena gazu eksportowanego w styczniu 2022 roku to 685 dol. za tysiąc metrów sześciennych, natomiast cena eksportu do krajów spoza wspólnoty niepodległych państw - około 800 dol. za tysiąc metrów sześciennych - wynika z wyliczeń Interfaksu.
Jednocześnie dla 16 krajów cena gazu przekroczyła 1000 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Tak było w przypadku Austrii, Bułgarii, Danii, Grecji, Włoch, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Węgier, Estonii, Finlandii, Francji, Macedonii, Holandii, Polski i Turcji.
Rekordowe wpływy są efektem dynamicznego wzrostu cen błękitnego paliwa. A te były stymulowane przez cały ubiegły rok polityką handlową Gazpromu, który nie zwiększał podaży mimo ogromnego wzrostu zapotrzebowania na gaz. W tym roku surowce podrożały drastycznie po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Niepewność związana z dostawami i ryzyko sankcji wywindowały ceny na nowe szczyty.
Trzeba przy tym pamiętać, że skala wpływów do rosyjskiego budżetu z eksportu gazu standardowo jest istotnie niższa niż z eksportu ropy. W 2021 roku w sumie ponad 79 proc. wpływów do budżetu z tego sektora pochodziło z podatku od wydobycia ropy oraz z eksportu ropy i produktów naftowych, gaz odpowiadał za pozostałe 21 proc. Wartość eksportu ropy za miniony rok wyniosła ponad 110 mld dol., produktów naftowych 70 mld dol., gazu ziemnego rurociągowego 55,5 mld dol., a LNG 7,3 mld dol.
Europa jest uzależniona od rosyjskiego gazu - stanowi on 40 proc. europejskiej konsumpcji. We wtorek Komisja Europejska zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw z tego kierunku. Celem jest, by "na długo przed 2030 rokiem" wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji. Planowane jest zmniejszenie zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie dzięki alternatywnym dostawom i szybszemu rozwojowi OZE.
Monika Borkowska