Rekordowy optymizm Kowalskiego
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów w styczniu wzrósł do 104,08 pkt., poziomu nienotowanego od roku 1997 - podał badający koniunkturę instytut IPSOS. WOK wzrósł w styczniu o 2,83 pkt. "Nastroje konsumentów poprawiają się nieprzerwanie od października ubiegłego roku.
Wzrost optymizmu powoduje przede wszystkim poprawa skłonności do zakupów. Oceny klimatu gospodarczego poprawiają się w mniejszym stopniu" - napisano w opracowaniu.
W stosunku do grudnia, skłonność do zakupów wzrosła o 3 pkt. do 110,23 pkt. To najwyższy poziom od 15 lat.
"Poprawa skłonności do zakupów, za którą stoi głównie poprawa sytuacji materialnej, jest owocem zmian na rynku pracy: silnie wzrastającego zatrudnienia oraz wzrostu wynagrodzeń" - napisano.
IPSOS napisał, że poprawa sytuacji materialnej konsumentów jest na tyle znacząca, że nie są jej w stanie zniwelować kolejno ujawniane afery w sferze politycznej i gospodarczej.
"Klimat gospodarczy, który zazwyczaj jest bardzo wrażliwy na takie wydarzenia, tym razem jednak wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2 pkt. do 94,85 pkt. Niepokój konsumentów o przyszłość naszej gospodarki rodzi jedynie powiększający się dystans pomiędzy skłonnością do zakupów, a ocenami Klimatu Gospodarczego" - napisano.
Konsumenci coraz rzadziej martwią się o bezrobocie. Dwukrotnie częściej oczekują w przyszłości jego spadku niż wzrostu. W naszych warunkach jest to wyjątkowo pozytywna tendencja. "Wcześniej, przez długie lata, konsumenci częściej przewidywali wzrost bezrobocia niż jego spadek" - podał IPSOS.
IPSOS napisał, że na początku roku nastąpił umiarkowany wzrost oczekiwań inflacyjnych, tzn. częściej niż w grudniu Polacy przewidują, że inflacja może wzrosnąć.
WOK 104,08 pkt. 2,83 pkt. Klimat Gospodarczy 94,85 pkt. 1,92 pkt. Skłonność do Zakupów 110,23 pkt. 3,42 pkt. Wskaźnik bieżący 96,42 pkt. 2,40 pkt. Wskaźnik oczekiwań 106,67 pkt. 1,89 pkt.