Reklama

Reluga: Kolejnym ruchem RPP będzie podwyżka stóp

RPP nie powróci już w tym roku do obniżek stóp, a kolejnym ruchem Rady będzie ich podwyżka, jednak najwcześniej dopiero w drugiej połowie 2014 roku - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

- O ile można się było spodziewać, że środowa obniżka stóp będzie ostatnią w cyklu, to jednak myślałem, że Rada pozostawi furtkę do ewentualnych obniżek na jesieni, biorąc pod uwagę skalę niepewności w gospodarce. Takie stanowisko uzasadniałaby również nowa projekcja inflacji i PKB (nieco niższa niż poprzednia), wskazująca na stopniowe ożywienie w gospodarce oraz rosnącą, acz wciąż umiarkowaną, presję inflacyjną - napisał Reluga w czwartkowym biuletynie Rady.

Reklama

- Większość członków Rady najwyraźniej stwierdziła, że łączna skala obniżek sprowadziła już stopy do adekwatnego poziomu, biorąc pod uwagę obecną i oczekiwaną przez nich sytuację gospodarczą. Oby nie okazało się, że podobnie jak po marcowej decyzji RPP, cykl trzeba będzie ponownie rozpocząć, jeśli napływające dane potwierdzą obraz z projekcji, lub gorszy - dodał.

- Moim zdaniem jednak, tak się nie stanie i Rada nie powróci już w tym roku do obniżek. Zgadzam się ze słowami z konferencji prasowej RPP, że "polska gospodarka najgorsze ma już za sobą" i że "kolejne obniżki mogłyby mieć charakter procykliczny". Oczekuję, że kolejny ruch RPP to będzie podwyżka...ale najwcześniej w drugiej połowie 2014 roku - ocenia Reluga.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2,50 proc. w skali rocznej. Rada napisała w komunikacie po posiedzeniu, że decyzja ta kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | 2014 | tym | Rada Polityki Pieniężnej | 'Ruch' | "Ruch" | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »