Resort rolnictwa szykuje interwencję na rynku wieprzowiny
Resort rolnictwa zamierza uruchomić interwencję na rynku wieprzowiny - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. - Zamierzamy uruchomić interwencję na rynku, aby zatrzymać spadek cen i opłacalność produkcji w obrębie stref niebieskich ASF - powiedział. Dodał, że resort wystąpił do premiera o uruchomienie zakupu mięsa wieprzowego w ramach rezerw strategicznych. W 2021 roku wyznaczono 106 ognisk ASF.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Zdaniem analityków , cena tuczników w UE to obecnie 1,25 euro za kg wbc, ( około 5,74 zł). W Polsce krajowa cena skupu żywca wieprzowego z tygodnia na tydzień spada i obecnie wynosi 5,60 zł za kg.
Od czerwca br. obserwowana jest silna korekta cen trzody chlewnej, które wytraciły już ponad połowę wzrostu z pierwszych miesięcy br. Warto zwrócić uwagę, że ceny spadają mimo oddziaływania korzystnych efektów sezonowych. Główną przyczyną korekty cen jest spadek chińskiego popytu na importowaną wieprzowinę, co doprowadziło do nadpodaży na unijnym rynku trzody chlewnej. Zgodnie z danymi USDA pogłowie świń w Chinach zwiększyło się w 2020 r. do 406,5 mln sztuk wobec 310,4 mln sztuk w 2019 r. (+31,0%).
Oznacza to, że Chiny w znacznym stopniu odbudowały już swoje pogłowie trzody chlewnej, po tym jako doszło do jego silnego spadku ze względu na straty związane z ASF. Uważamy, że najbliższe miesiące przyniosą dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej, do czego przyczynią się dodatkowo niekorzystne efekty sezonowe. Ponownego wzrostu cen oczekujemy dopiero w I kw. 2022 r. czemu sprzyjać będzie obserwowany obecnie spadek pogłowia świń w UE ze względu na niską opłacalnośc produkcji, a także dalszy wzrost popytu wewnętrznego w UE, głównie ze strony kanału HoReCa, wraz z wygasaniem pandemii. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest rozprzestrzenianie się ASF oraz dalszy przebieg pandemii.
W okresie I-VII 2021 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) spadła o 4,6% r/r wobec wzrostu o 2,0% w analogicznym okresie 2020 r. Cena skupu żywca wyniosła w sierpniu 5,16 zł/kg (+2,6% r/r), a cena pasz dla świń 1,61 zł/kg (+10,6% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w sierpniu na poziomie 3,20 wobec 3,45 przed rokiem, wskazując na silne pogorszenie opłacalności produkcji. Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2021 r. wyniesie ok. 4,50 zł/kg oraz 5,40 zł/kg na koniec 2022 r.
Konsekwencją nowych przepisów unijnych ws. wymagań bioasekuracyjnych w gospodarstwach rolnych przeciw afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) może być spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju i częściowy wzrost cen skupu świń - ocenia Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.
Związek komentuje konsekwencje wdrożenia rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej 2021/60, które weszło w życie 21 kwietnia 2021, ale jak wynika z wytycznych polskiego Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego (GIW) nie będzie egzekwowane do 31 października br.
Nowe przepisy dotykają rolników, którzy produkują w strefach ASF i chcą przemieszczać świnie (np. do rzeźni) poza te strefy. Nie obejmą części rolników, którzy produkują i sprzedają do rzeźni w tej samej strefie. Najważniejsze wymagania to ogrodzenie gospodarstwa oraz posiadanie planu zabezpieczenia biologicznego. Nowe obowiązki przewidują m.in. podział gospodarstwa na strefę czystą (budynki, gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza) oraz strefę brudną (podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa). "Niektóre gospodarstwa mogą mieć problemy ze spełnieniem wymogów, więc albo zdecydują nie przemieszczać świń poza strefę ASF, albo zlikwidują produkcję. Konsekwencją może być zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących świnie oraz spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju. Dla wielu zakładów może wiązać się to z pewnym ograniczeniem dostępu do surowca, co może skłonić rzeźnie do płacenia więcej za świnie pochodzące z gospodarstw spełniających wymagania unijnego rozporządzenia" - uważa branża.
Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, ceny wieprzowiny według stanu na koniec kwietnia spadły o 14 proc. rdr.