Rewolucja w pitach od 2008 r.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Ministerstwem Finansów mają pomysł jak usprawnić życie prawie 22 milionom podatników, którzy rokrocznie muszą rozliczać się z fiskusem. Szef resortu Ludwik Dorn zapowiedział, że obliczaniem podatku zajmą się urzędy skarbowe, które przedstawią nam już gotowy dokument do akceptacji.

Celem naszego projektu jest ulżenie obywatelom-podatnikom w wypełnianiu deklaracji o podatku dochodowym. To nie jest żaden egzotyczny pomysł . Główna koncepcja jest taka, aby to urzędy skarbowe proponowały obywatelowi, że obliczą za niego podatek, a następnie to obliczenie dają podatnikowi do akceptacji - poinformował na konferencji prasowej Ludwik Dorn, szef MSWiA.

Minister dodał, że według danych jakimi dysponuje rokrocznie prawie 3,5-4 mln podatników wypełnia niepoprawnie formularze podatkowe. Ich korekta wiąże się z dużym obciążeniem dla urzędów skarbowych, ale także i samego podatnika.

Reklama

- To ma być uprawnienie obywatela - czy skorzysta z pomocy państwa leży w jego gestii. To nie będzie tak, że to urzędnik oblicza za obywatela podatek, a obywatel-podatnik nie ma nic do gadania. Koncepcja jest taka, aby problem mordęgi obywatela w wypełnianiu pism, formularzy rozwiązać - dodał Ludwik Dorn .

Głównym twórcą tego projektu jest prof. Józef Oleński. Zdaniem profesora wprowadzenie projektu w życie pozwoli zaoszczędzić rocznie około 180 mln złotych, ponieważ projekt pozwala odejść od formularzy papierowych. W praktyce sytuacja ta będzie wyglądać w ten sposób, że podatnik który chce, aby to urzędnik obliczył za niego podatek powinien zgłosić do urzędu skarbowego taką wolę. Urząd po obliczeniu podatku wysyła drogą elektroniczną wypełniony formularz, do akceptacji podatnikowi.

Projekt powstaje przy ścisłej współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Finansów .

- Projekt obliczania podatku podatnika przez urzędnika to będzie prawo obywatela a nie obowiązek. Poprzez takie działania dążymy do uproszczenia systemu podatkowego. Po wprowadzeniu tego projektu podatnicy nie będą mieli żadnych powodów do obaw. Po prostu będzie to dotyczyć tylko tych podatników, którzy na takie rozwiązanie sami się zdecydują i którzy po obliczeniu swojego podatku przez urzędnika dokonają akceptacji bądź nie - powiedział Mariusz Andrzejewski , podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Od kiedy?

Ludwik Dorn poinformował, że możliwość rozliczania podatnika przez urzędnika wejdzie w życie w 2009 roku . Podatnicy będą mogli w takiej formie rozliczyć dochody uzyskane w 2008 roku. Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby z urzędem skarbowym rozliczać się drogą elektroniczną. Zdaniem Mariusza Andrzejewskiego tzw. e-deklaracje ruszą także w 2009 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »