Rewolucja w przychodniach. Wielkie zmiany w rejestracji do lekarza i na badania
W publicznych przychodniach zdrowotnych obowiązywać będą nowe zasady zapisów do lekarza i na badania. Pacjenci będą mogli zapisywać się za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji (CeR). Nie do lekarzy wszystkich specjalności, przynajmniej na razie. Program pilotażowy obejmie poradnie kardiologiczne i dwa programy onkologiczne.
E-rejestracja ma uprościć umawianie się na wizyty do lekarzy i na badania. Dzięki jej uruchomieniu, pacjenci będą mogli zapisywać się i odwoływać wizyty online w systemie ogólnopolskim. Przepisy weszły w życie w sobotę, kiedy przychodnie zdrowia były nieczynne. Od dzisiaj zainteresowani będą mogli przekonać się o skuteczności działania centralnej elektronicznej rejestracji.
Za pośrednictwem CeR pacjenci będą mogli samodzielnie wyszukać online dostępnych terminów świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym. Będą też mogli wybrać dowolną przychodnię. Dzięki e-rejestracji dokonają też zmiany i rezygnacji ze zgłoszenia lub z terminu udzielenia tego świadczenia.
Program pilotażowy obejmuje wybrane świadczenia. Za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji, pacjenci będą mogli zapisywać się i odwoływać wizyty u kardiologa, na cytologię i mammografię. Zgodnie z zapowiedziami minister zdrowia Izabeli Leszczyny, pilotaż obejmie specjalistyczne poradnie kardiologiczne - pierwszorazową wizytę u lekarza - oraz program profilaktyki raka szyjki macicy i program profilaktyki raka piersi.
Pacjenci będą mogli zapisać się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz przez aplikację mobilną mojeIKP. Jeśli do 40 dni od zgłoszenia nie będzie wolnych terminów, zainteresowani trafią do wykazu oczekujących. “Celem wprowadzanego programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności działania centralnej elektronicznej rejestracji, stanowiącej funkcjonalność Systemu P1 (centralny system teleinformatyczny w ochronie zdrowia - red.)” - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia.
Usługi nie obejmą wszystkich placówek a jedynie te, które wezmą udział w pilotażu. Do soboty przychodnie mogły zgłaszać się do udziału i podpisywać kontrakty z NFZ. Te, które przystąpiły do programu, otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe, m.in. rekompensaty za koszty wdrożenia systemów i ryczałt za przekazanie danych do e-rejestracji.
Resort informuje, że program pilotażowy centralnej e-rejestracji pacjentów trwać będzie do 30 czerwca 2025 r. Od początku kwietnia do końca października 2025 r. odbędzie się jego ocena. Obowiązkowa e-rejestracja ma wejść w życie przed końcem 2025 r.