Rezerwa Federalna podjęła decyzję odnośnie do stóp procentowych w USA

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,25-1,50 proc. - podano w komunikacie. Fed oczekuje dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami.

Rezerwa nadal oczekuje "kolejnych" stopniowych podwyżek stóp procentowych - wynika z komunikatu.

Podobnie jak w trakcie ostatnich posiedzeń Fed ocenił, że "krótkoterminowe ryzyka dla perspektyw gospodarczych wydają się zasadniczo zbilansowane, jednak FOMC uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie.

Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje solidny.

"Informacje otrzymane przez FOMC od grudniowego posiedzenia sugerują, że rynek pracy dalej się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w solidnym tempie" - napisano w komunikacie.

Reklama

"Przyrost miejsc pracy, wydatki gospodarstw domowych oraz inwestycje w środki trwałe były solidne, a stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie" - dodano.

Styczniowe spotkanie bankierów z Fed było ostatnim, któremu przewodniczyła obecna prezes Janet Yellen. Ekonomistka żegna się z Fed po kilkudziesięciu latach pracy w systemie Rezerwy - jej miejsce 3 lutego zajmie Jerome Powell, obecny członek zarządu Fed. Pierwsza konferencja prasowa nowego szefa Rezerwy odbędzie się po posiedzeniu w dniach 20-21 marca.

Zgodnie z grudniowymi projekcjami, Fed oczekuje trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 r. i 2019 r. Na bieżący rok rynek wycenia niepełne trzy podwyżki, w tym najbliższą, z ponad 90-proc. prawdopodobieństwem, na marzec.

Zgodnie z coroczną rotacją, prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku w 2018 r. objęli: John Williams z Fed San Francisco (umiarkowany jastrząb), Loretta Mester z Fed Cleveland (zdecydowany jastrząb), Raphael Bostic z Fed Atlanta (centrysta) oraz Thomas Barkin, prezes Fed Richmond (brak publicznych wypowiedzi).

Prawo głosu w FOMC stracili na pewien czas: gołębie Neel Kashakri (Fed Minneapolis) oraz Charles Evans (Fed Chicago), a także centrysta Patrick Harker (Fed Philadelphia) i Robert Kaplan (Fed Dallas).

Ostatni raz Fed podwyższył stopy procentowe w grudniu - po raz piąty w cyklu zacieśniania polityki monetarnej, rozpoczętego w grudniu 2015 r.

Protokół ze styczniowego spotkania Fed zostanie opublikowany 22 lutego.

- - - - -

4 stycznia informowaliśmy: Większość członków Fed za dalszymi stopniowymi podwyżkami stóp

Większość członków Fed opowiedziało się w grudniu za kontynuacją stopniowych podwyżek stóp procentowych - wynika z protokołu z grudniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Większość uczestników spotkania wyraziło poparcie dla "dalszego stopniowego podejścia do podwyższania docelowego przedziału" dla stóp procentowych - wynika z minutek.

Jednocześnie "przedyskutowano kilka czynników ryzyka, które, jeżeli by się zmaterializowały, mogłoby wymagać bardziej stromej ścieżki podwyżek stóp procentowych". Do tych ryzyk zaliczono możliwość zbyt mocnego narastania presji inflacyjnej, jeżeli produkcja globalna wzrosłaby powyżej maksymalnego poziomu równowagi "być może z uwagi na stymulację fiskalną lub akomodacyjne warunki na rynkach finansowych".

"Wielu uczestników oczekiwało, że proponowane obniżki podatku PIT wzmocnią nieco wydatki konsumenckie. (...) Wielu uznało, ze proponowane zmiany w podatkach dla biznesu, jeżeli zostaną wdrożone, prawdopodobnie w niewielkim stopniu wzmocnią wydatki kapitałowe, chociaż skala tych efektów pozostaje niepewna" - dodano.

W odniesieniu do sytuacji inflacyjnej, "uczestnicy spotkania ogólnie rzecz biorąc ocenili, że średnioterminowe perspektywy nie uległy większym zmianom, a większość z nich oceniło, że nadal oczekują stopniowego powrotu inflacji do 2 proc. celu Fed".

Wielu bankierów wyraziło oczekiwanie, iż wraz z zacieśnianiem się rynku pracy USA w średnim terminie narastać będzie "cykliczna presja inflacyjna".

Kilku członków FOMC wyraziło obawę, iż uporczywie niska inflacja może doprowadzić do obniżki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych.

Bankierzy zgodzili się co do tego, że obecne niskie nachylenie krzywej rentowności amerykańskiego długu "nie jest niezwykłe, biorąc pod uwagę historyczne" uwarunkowania. Od stycznia 2017 r. spread między dwu- a dziesięcioletnimi obligacjami USA spadł o 75 do 52 pb. Spread UST 5y30y od lutego 2017 r. spadł o 64 pb. do 54 pb.

W grudniu Rezerwa podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb. do 1,25-1,50 proc. Była to trzecia podwyżka w 2017 r. i piąta w cyklu zacieśniania polityki monetarnej, rozpoczętego w grudniu 2015 r.

Podwyżka została odebrana wówczas jako gołębia z uwagi na przedstawione wówczas projekcje makroekonomiczne oraz retorykę prezes Fed Janet Yellen na spotkaniu z mediami po posiedzeniu. Yellen powtórzyła, że członkowie Rezerwy nie w pełni rozumieją procesy cenowe w USA, choć nadal uważają, iż niskie odczyty dynamiki cen w spowodowane są przez działanie czynników o charakterze przejściowym.

Bankierzy z Fed nie zmienili w grudniu oczekiwanej ścieżki stóp procentowych i spodziewają się w 2018 r. trzech podwyżek o 25 pb. (mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp proc. na koniec wynosi 2,125 proc.) i dwóch w 2019 r. (mediana rzędu 2,875 proc.).

Część rynku oczekiwała, że Fed przedstawi bardziej stromą ścieżkę stóp procentowych w krótkim terminie.

Ponadto, Fed podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego w USA i obniżył prognozy bezrobocia, jednak bez większych zmian pozostawił szacunki inflacji (patrz tabela poniżej, dane w proc.).

2017 2018 2019 2020 Długi termin
PKB realny 2,5 2,5 2,1 2,0 1,8
Poprzednia projekcja 2,4 2,1 2,0 1,8 1,8
Stopa bezrobocia 4,1 3,9 3,9 4,0 4,6
Poprz. projekcja 4,3 4,1 4,1 4,2 4,6
Deflator PCE * 1,7 1,9 2,0 2,0 2,0
Poprz. projekcja 1,6 1,9 2,0 2,0 2,0
Bazowy PCE * 1,5 1,9 2,0 2,0
Poprz. projekcja 1,5 1,9 2,0 2,0

* deflator PCE to preferowana przez Rezerwę miara inflacji.

Deflator PCE w USA w listopadzie wyniósł 1,8 proc. rdr, wobec 1,6 proc. w październiku. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 1,5 proc. rdr, wobec 1,4 proc. miesiąc wcześniej. W ostatnich 5 latach deflator PCE przekroczył 2-proc. cel inflacyjny Fed jedynie dwukrotnie.

Federalny Komitet Otwartego rynku oczekuje, że inflacja w średnim terminie pozostanie poniżej 2-proc. celu, jednak w średnim okresie ustabilizuje się wokół tego poziomu.

Presji inflacyjnej nie jest w stanie wygenerować rozgrzany rynek pracy w USA. Dane za grudzień (payrolls, bezrobocie, płace) zostaną opublikowane w najbliższy piątek.

Rynek oczekuje kolejnego solidnego odczytu wzrostu liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w grudniu - o 190 tys. To około dwukrotnie więcej niż potrzebne jest do wchłonięcia pracowników wchodzących na rynek (75-100 tys.). Średnia miesięczna payrolss w 2017 roku wynosiła do listopada 174 tys. wobec 187 tys. w 2016 r.

Konsensus zakłada także utrzymanie stopy bezrobocia na poziomie 4,1 proc. (najniższy odczyt od dwóch cykli koniunkturalnych). W całym 2017 r. stopa bezrobocia spadła w sumie o 0,7 pkt. proc.

Analitycy nie spodziewają się, że dynamikę inflacji wesprze presja płacowa - wynagrodzenia godzinowe mają wzrosnąć o 0,3 proc. mdm (0,2 proc. w listopadzie) i 2,5 proc. rdr (bez zmian).

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30-31 stycznia. Będzie to ostatnie spotkanie bankierów z Fed, któremu przewodniczyć będzie Janet Yellen - jej kadencja wygasa z początkiem lutego i nie została wydłużona. Yellen mogłaby jeszcze przez kilka lat zasiadać w FOMC jako członek zarządu Rezerwy, jednak zrezygnowała z pełnienia tej funkcji i zdecydowała o odejściu z Fed.

Nominowanym przez prezydenta USA na szefa Fed jest Jerome Powell. Jego kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat USA, co najprawdopodobniej będzie jedynie formalnością. Komisja Senatu ds. bankowości zarekomendowała w grudniu wybór Powella na prezesa systemu Rezerwy.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rezerwa | rezerwy | stopy procentowe | Fed | stopa | stopy | USA | stopa procentowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »