RMF FM: Gomułka wyleciał za...

W Kontrwywiadzie RMF FM Konrad Piasecki rozmawiał ze Zbigniewem Chlebowskim, szefem klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Od wczoraj rząd gorzej funkcjonuje w dziedzinie reformy finansów publicznych. Znakomity był wiceminister finansów Stanisław Gomułka. Czym się naraził aż tak bardzo, że musiał odejść?

Nie znam osobistych powodów rezygnacji z funkcji profesora Gomułki. Oceniam go bardzo wysoko. Współpracowaliśmy i nadal współpracujemy.

Pan nie zna powodu, to ja panu podrzucę. Nie miałem wystarczającego politycznego wsparcia ze strony premiera - mówi Gomułka.

Cieszę się, że profesor Gomułka potwierdza tą ideę i istotę funkcjonowania rządu, te zmiany, które zapowiada minister finansów, czyli reformy podatkowe, cały program konwergencji, nad którym pracował profesor Gomułka. Ważnym jest, że nie są to powody merytoryczne. Prof. Gomułka nie zarzuca jakichś poważnych błędów w funkcjonowaniu rządu premiera Tuska.

Reklama

Mam wrażenie, że wiceminister Gomułka odszedł dlatego, że zbyt odważnie mówił, że niektóre wasze pomysły są po prostu księżycowe.

Nie spotkałem się z takimi opiniami.

O podatku liniowym mówił - nie za szybko, o likwidacji "podatku Belki" - zapomnijcie. Może to przesądziło o jego losach? Sypał piasek w tryby.

Osobiście nie zgadzałem się z tego typu wypowiedziami. Uważam, że teraz, kiedy jest dobrze funkcjonująca gospodarka, jest dobry czas na poważne reformy podatkowe, w tym na likwidację "podatku Belki".

Więc kiedy będzie podatek liniowy i poważna reforma podatkowa?

Trwają pracę w Ministerstwie Finansów, trwają pracę w rządzie i w klubie parlamentarnym.

To wiemy. Tylko kiedy projekty będą gotowe?

Decyzje czekają nas na przełomie lipca i sierpnia. Decyzje dotyczące zarówno podatku liniowego - kiedy, w jakiej formule, o jakiej stawce, jak również decyzje dotyczące "podatku Belki",

A kiedy likwidacja "podatku Belki" mogłaby być możliwa?

Jest to możliwe już od 2009 r., ale to jest uzależnione oczywiście od możliwości budżetowych. Niebawem rozpoczną się prace nad budżetem na 2009 rok i wtedy - w wyniku tych prac - okaże się czy decyzja o jego wprowadzeniu jest możliwa, czy jeszcze nie.

Kiedy rząd i Sejm uporają się z pakietem ustaw potrzebnych na Euro 2012? Brakuje około dwudziestu, i nic się nie dzieje w tej sprawie.

To jest nieprawda, że nic się nie dzieje. Bardzo dobrze działa spółka "Pl 2012".

Ale eksperci mówią, że trzeba ułatwić pracę robotnikom spoza Unii, trzeba zmienić kodeks postępowania administracyjnego, że trzeba zmienić ustawę o zamówieniach publicznych i o ochronie środowiska.

Większość z tych ustaw jest przygotowanych, np. daleko idące zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych. Ostatnio widziałem też zmiany przygotowane przez ministra rozwoju regionalnego. Podobnie one zmiany dotyczące ochrony środowiska i prawa budowlanego.

Daje pan słowo, że problemy ustawowe nie zablokują nam drogi ku Euro?

Nie zablokują. Chciałbym zwrócić uwagę, że w ubiegłym tygodniu ukazał się - po raz pierwszy od prawie roku - raport UEFA, który mówi o pewnym postępie w pracach i przygotowaniach do Euro 2012.

Wolałbym, żeby nie mówił o pewnym postępie, tylko o wielkim albo znakomitym postępie.

Mieliśmy stagnację przez kilka miesięcy, więc mowa o postępie jest dużym osiągnięciem.

Daje pan sobie uciąć rękę za to, że w przyszłym roku będziemy mogli głosować w wyborach europejskich przez Internet?

Nie daję sobie ręki uciąć. Chciałbym, bo to jest najlepsza formuła, ale wiem jakie są komplikacje w związku podpisem elektronicznym. To jest idea, nad którą pracujemy w Platformie Obywatelskiej. Będziemy robić wszystko, żeby wprowadzić ją jak najszybciej. Czy uda się ją wprowadzić w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego? Jestem trochę sceptyczny, zważywszy na fakt w jaki sposób wprowadzamy w Polsce podpis elektroniczny.

POSŁUCHAJ PEŁNY WYWIAD ZE ZBIGNIEWEM CHLEBOWSKIM

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: RMF FM | reformy | konrad | platformy | RMF | Gomułka | Konrad Piasecki | Kontrwywiadu RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »