Rolnicy otrzymają dopłaty do chmielu. Na jakie pieniądze mogą liczyć producenci?

Producenci chmielu będą mogli otrzymać dopłaty do średniej powierzchni upraw z lat 2020-2021, kiedy to wyraźnie spadł skup chmielu i jego ceny, a koszt produkcji znacząco wzrósł. Ma to złagodzić rolnikom skutki pandemii koronawirusa.

W projekcie zapowiedziano dopłatę na poziomie 8027 zł dla producentów chmielu na pierwszy hektar, 6421 na drugi i trzeci hektar i 4013 na czwarty i piąty.

- Możliwość uzyskania projektowanej pomocy powinno wpłynąć na poprawę płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą, a tym samym docelowo na wzrost konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na rynku Unii Europejskiej - napisano w dokumencie.

Ceny chmielu spadły o 10 proc.

Według danych resortu rolnictwa, roczny skup chmielu w sezonach 2020/2021 i 2021/2022 wyniósł około 2,6 tys. ton i był o 20 proc. niższy od średniorocznego skupu w dwóch wcześniejszych sezonach. Z kolei skup chmielu aromatycznego spadł aż o 40 proc. Ceny rośliny w skupie były natomiast niższe średnio o 10 proc.  

Reklama

Chmiel w Polsce uprawia się głównie na Lubelszczyźnie, skąd pochodzi aż 90 proc. zbiorów. Część upraw znajduje się w Wielkopolsce. W sumie uprawy te zajmują ponad 1600 ha. Zazwyczaj chmiel uprawiają małe gospodarstwa, gdzie powierzchnia upraw wynosi 2 ha.

Roślina jest wykorzystywana w przemyśle, głównie browarniczym, ale też kosmetycznym i farmaceutycznym. Używa się go przy produkcji m.in. szamponów, maseczek czy kremów, chmiel opóźnia bowiem proces starzenia się skóry.

Polska w czołówce producentów chmielu

W Unii Europejskiej chmiel uprawia około 2,6 tys. gospodarstw na obszarze 26,5 tys. hektarów. Stanowi to aż 60 proc. całkowitej powierzchni upraw chmielu na świecie. Produkcją zajmuje się czternaście unijnych krajów. W Niemczech na uprawę chmielu przypada około 17 tys. ha, co stanowi 60 proc. powierzchni upraw w UE, a jedną trzecią na świecie. Pozostałymi głównymi producentami chmielu w Unii są Czechy, Polska i Słowenia.

Roczna produkcja światowa waha się między 80 a 100 tys. ton, przy czym na Unię Europejską przypada około 50 tys. ton. UE jest eksporterem, w ciągu ostatnich kilku lat nadwyżka eksportowa wyniosła około 20 tys. ton ekwiwalentu szyszek chmielu. Głównymi importerami są Rosja, a po niej USA i Japonia.

Wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję zapewne zmieni kierunki eksportu. Rosyjscy browarnicy już w kwietniu prosili rosyjskie ministerstwo rolnictwa o opracowanie programu wsparcia dla producentów tej uprawy, obawiając się przerw w imporcie. Rosyjskie browary kupują 7-7,5 tys. ton chmielu rocznie, głównie z Niemiec, Czech i USA. Lokalne uprawy stanowią tylko 2 proc. zużycia.

morb

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na