ROP. Resort klimatu przedstawił roczne poziomy recyklingu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekty rozporządzeń, które określają roczne poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych, które producenci będą musieli osiągnąć do 2030 roku oraz zasady zaliczania masy tych odpadów do odpadów poddanych recyklingowi.

Pierwsze z rozporządzeń określa roczne poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych, które będą musieli zapewnić wprowadzający opakowania na rynek od 2022 do 2030 roku. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, określenie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w rozporządzeniu umożliwi płynne osiągnięcie poziomów recyklingu na 2025 i 2030 rok, przewidzianych w unijnej dyrektywie ds. opakowań i odpadów opakowaniowych.

I tak w 2022 roku wprowadzający opakowania na rynek będą zobowiązani osiągnąć 59 proc. poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych; w 2023 roku - 61 proc; w 2024 roku - 63 proc.; w 2025 roku 65 proc.; w 2026 roku - 66 proc., w 2027 roku - 67 proc.; w 2028 roku - 68 proc.; w 2029 roku 69 proc. i 70 proc. w 2030 roku.

Reklama

Jak szerokiej grupy przedsiębiorców dotyczy obowiązek realizacji powyższych poziomów recyklingu? W ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu podano, że w Polsce na dzień 24 września br. działało 71 485 podmiotów wprowadzających opakowania na rynek oraz 25 organizacji odzysku opakowań.

Przypomnijmy, że zgodnie z projektem ustawy wdrażającej rozszerzoną odpowiedzialność producentów za odpady opakowaniowe (ROP), niewywiązanie się przez przedsiębiorców z obowiązku osiągnięcia określonego poziomu recyklingu będzie skutkować nałożeniem na organizację odpowiedzialności producentów dodatkowej opłaty, tzw. opłaty produktowej we wnoszonej wysokości 50 proc. przez organizację odpowiedzialności producentów oraz w wysokości 50 proc. przez wprowadzającego produkty w opakowaniach. Kwota opłaty produktowej ma być obliczana według wzoru zaproponowanego w załączniku do projektu ustawy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W drugim z projektów rozporządzeń opublikowanych przez resort klimatu, określono zasady obliczania masy odpadów opakowaniowych, które będą wliczały się do masy poddanej recyklingowi. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, "masa odpadów opakowaniowych będzie mogła zostać zaliczona do poddanych recyklingowi po wykonaniu niezbędnych czynności kontrolnych, sortowania i innych czynności wstępnych mających na celu usunięcie z nich odpadów, które nie są przedmiotem dalszego recyklingu opakowań". Oznacza to, że do masy poddanej recyklingowi nie będą zaliczane inne zanieczyszczenia, które trafią do zakładu przetwarzania wraz z odpadami opakowaniowymi.

Obecnie za masę odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi uznaje się masę odpadów, która trafia do zakładu przetwarzania. Zmiana podejścia obliczeniowego wynika z konieczności dostosowania do unijnych regulacji - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Oba rozporządzenia mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Projekty aktów wykonawczych znajdują się obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Dominika Pietrzyk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimat | ROP | recykling | odpady | śmieci | ministerstwo klimatu i środowiska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »