Rosja ograniczyła przesył energii do Mołdawii. Pomogła Rumunia

Po znacznym ograniczeniu przez Rosję przesyłu energii do Mołdawii, z pomocą przyszła sąsiednia Rumunia. Bukareszt wsparł Kiszyniów - poprzez rumuńskie sieci energetyczne zaspokaja się w tej chwili ok. 90 proc. mołdawskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Rumunia zapewnia poprzez swoje sieci energetyczne do 90 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną Mołdawii - podał w czwartek rumuński prezydent Klaus Iohannis podczas konferencji prasowej w Bukareszcie towarzyszącej spotkaniu z prezydent Mołdawii Maią Sandu.

Wyjaśnił, że po wprowadzonych przez Rosję ograniczeniach w dostawach energii do Mołdawii związanych z wybuchem wojny na Ukrainie Rumunia wsparła Kiszyniów w dostawach różnych rodzajów energii, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo.

- Rumunia od 24 lutego 2022 r. przekazała Mołdawii transporty paliw, bezpośrednie wsparcie finansowe dla budżetu, a także zapewniła od 80 do 90 proc. mołdawskiego zapotrzebowania w energię elektryczną - podał prezydent Iohannis.

Reklama

Gaz ziemny również trafia do Mołdawii z Rumunii

Przypomniał, że w miarę ograniczania od października 2022 r. przez Gazprom dostaw gazu ziemnego Rumunia zwiększała dostawy surowca do Mołdawii gazociągiem Jassy-Ungheni.

- To połączenie gazowe jest dziś istotnym elementem budowy niezależności energetycznej Kiszyniowa - powiedział Klaus Iohannis, zapewniając, że w obliczu zagrożeń Bukareszt będzie wspierał Kiszyniów na różnych polach.

Na początku października 2022 r. Gazprom ograniczył o 30 proc. dostawy gazu ziemnego do Mołdawii, a w następnych tygodniach sukcesywnie redukował dostawy tego paliwa do znajdującej się w separatystycznym Naddniestrzu elektrowni Cuciurgan, pokrywającej wtedy do 70 proc. mołdawskiego zapotrzebowania w energię elektryczną.

Zobacz również:


PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz | Mołdawia | energia elektryczna | Rumunia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »