Rosja omija zachodnie sankcje. Miliardy trafiają na Kreml

W 2024 roku Unia Europejska kupiła od Rosji ropę i gaz o wartości 22 mld euro - szacują eksperci z Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) i Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW Kiel). W tym samym czasie UE w formie pomocy finansowej przekazała Kijowowi ledwie 19 mld euro. Oczywiście mowa o finansowym wsparciu niezwiązanym z pomocą wojskową - ta ostatnia pochłonęła znacznie więcej. Jakby jednak nie liczyć, Kreml w trzecim roku pełnoskalowej agresji na Ukrainę zarobił krocie na eksporcie ropy i gazu, a w omijaniu zachodnich sankcji pomogła Moskwie legendarna już "flota cieni". Eksperci zastanawiają się, czy kolejny - 16. już pakiet unijnych sankcji, zmniejszy rosyjskie dochody z ropy i gazu, które są głównym źródłem zasilania moskiewskiej machiny wojennej.

Unia Europejska wydała w trzecim roku pełnowymiarowej inwazji Kremla na Ukrainę więcej pieniędzy na rosyjskie paliwa niż na pomoc finansową przekazywaną Kijowowi - wynika z raportu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), cytowanym w poniedziałek przez brytyjski dziennik "Guardian".

Kraje UE kupują ropę i gaz z Rosji

Szacuje się, że w 2024 r. UE kupiła od Rosji ropę i gaz o wartości 22 mld euro, a na wsparcie finansowe Ukrainy przekazała 19 mld euro - wynika z danych CREA i Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW Kiel). Dane te nie obejmują pomocy wojskowej czy humanitarnej przekazywanej Kijowowi przez UE, lecz wyłącznie wsparcie finansowe.

Reklama

Christoph Trebesch, ekonomista z IfW Kiel, zauważył, że europejscy darczyńcy przeznaczają średnio na pomoc finansową dla Ukrainy mniej niż 0,1 proc. PKB.

"Wiele krajów wykazało się większą hojnością w innych konfliktach. Na przykład Niemcy zmobilizowały znacznie więcej pomocy na rzecz wsparcia Kuwejtu (zaatakowanego przez Irak) w latach 90. XX wieku, niż na rzecz Ukrainy w porównywalnym okresie" - zauważył Trebesch.

Kreml zarabia krocie na eksporcie paliw

Z raportu CREA wynika również, że Rosja zarobiła w trzecim roku swojej inwazji na Ukrainę 242 mld euro na eksporcie paliw kopalnych.

Jak podkreślono, Moskwa czerpie nawet połowę swoich dochodów podatkowych z sektora naftowo-gazowego i stara się ominąć zachodnie sankcje, transportując paliwa dzięki tzw. flocie cieni. Według CREA statki te odpowiadają za przewóz towarów o wartości odpowiadającej około jednej trzeciej przychodów z eksportu paliw kopalnych.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE jednomyślnie poparli w poniedziałek w Brukseli 16. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Obejmie on kolejne sektory rosyjskiej gospodarki, a także część tzw. floty cieni.

"Flota cieni" na cenzurowanym. Czy kolejny pakiet sankcji okaże się skuteczny?

Szacuje się, że "flota cieni" (nazywana niekiedy "flotą cienia") liczy kilkaset niebezpiecznych, przestarzałych tankowców, pływających pod różnymi banderami. Łączy je kilka cech - bywają nieubezpieczone, pływają bez urządzeń pozwalających na szybką lokalizację, a ich stan techniczny zagraża załogom i środowisku. Akwenem najliczniej poprzecinanym trasami tankowców z "floty cienia" jest Bałtyk.


Już w ubiegłym roku Kyiv School of Economics (KSE) zwróciła uwagę, że rosyjska "flota cieni" przewozi blisko 70 proc. więcej ropy niż rok wcześniej i stwarza coraz większe zagrożenie dla środowiska.

Rosyjski gaz skroplony płynie na rynku UE

W raporcie wezwano także do ograniczenia stosowania skroplonego gazu ziemnego (LNG). Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Europa ograniczyła import gazu z Rosji rurociągami, ale swoje potrzeby energetyczne częściowo zaspokoiła dostawami LNG, w tym rosyjskiego.

Jan-Eric Faehnrich, analityk z norweskiego Rystad Energy, podkreślił, że znaczenie LNG w krajach UE i Wielkiej Brytanii bardzo wzrosło od początku inwazji Rosji na Ukrainę - z przedwojennego maksimum, wynoszącego w 2019 r. 81,3 mln ton do 119 mln ton w roku 2022. Dodał, że Rosja była w ubiegłym roku drugim pod względem wielkości eksporterem LNG do Europy.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rosyjski gaz | sankcje na Rosje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »