Rosjanie zarabiają na wojnie. Wzrosła liczba milionerów w kraju agresora

Majątek Rosjan w 2022 r. wzrósł o 600 mld dol. - wynika z raportu szwajcarskiego banku UBS. W ubiegłym roku zwiększyła się także liczba milionerów, których przybyło w kraju agresora ponad 50 tysięcy. W państwach zachodnich natomiast panowała odwrotna tendencja.

Według ostatniego badania banku UBS "Global Wealth Report", majątek obywateli Rosji wzrósł w całym 2022 r. o 600 mld dol. Jest to o tyle wyjątkowy przypadek, że z analiz instytucji wynika, że ubiegły rok przyniósł ogólny spadek zamożności obywateli większości krajów, w tym głównie państw z Ameryki Północnej oraz Europy.

W Rosji wzrosła liczba milionerów

W tym samym czasie natomiast ogólny wzrost zamożności odnotowano także w Meksyku, Indiach czy Brazylii. Wracając jednak do Rosji, to autorzy badania wskazali także, że w 2022 r. wzrosła liczba milionerów o 56 tys., do łącznej liczby 408 tys. osób, których majątek przewyższał milion dolarów. Jednak na tym nie koniec, bo o prawie 4,5 tys. powiększyło się także grono ludzi, których bogactwo przewyższało kwotę 50 mln dol.  

Reklama

Jako jeden z powodów wzrostu ogólnej zamożności rosyjskiego społeczeństwa bank UBS wskazał podwyżki cen surowców na międzynarodowych rynkach. Jak zauważa, w całym 2022 r. koszt baryłki ropy Urals wzrósł o ok. 7 dol. Jednak perspektywy na ten rok "są trudne do określenia", ponieważ główny motor napędowy rosyjskiej gospodarki - czyli eksport ropy i gazu - notuje spadki wobec wyników z 2022 r. 

Gdy Rosja się bogaciła, Zachód tracił

Na przeciwległym biegunie co Rosja znalazły się natomiast państwa Ameryki Północnej oraz Europy, których mieszkańcy stracili w ogólnym rozrachunku blisko 11 bilionów dolarów. Jednocześnie największy wkład w mierniku zubożenia mieli obywatele USA, którzy zakończyli ubiegły rok na 5,9 bilionów dolarów na minusie.

W przypadku największej gospodarki świata doszło także do spadku liczby milionerów o skądinąd milion osób. Jednak dalej USA jest najczęściej wybieranym krajem przez najbogatszych ludzi, ponieważ w tym kraju mieszka co drugi milioner na świecie.  

Jak wskazali autorzy raportu, do ogólnego obniżenia się zamożności społeczeństw, a szczególnie amerykańskiego, przyczyniły się bardziej aktywa finansowe, w tym osłabienie się dolara w stosunku do wielu innych walut. Aktywa niefinansowe, jak np. wartość nieruchomości, pozostały odporne na spadki, pomimo zacieśniania polityki pieniężnej przez większość banków centralnych na świecie.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Rosjanie | poziom zamożności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »