Rosną długi naszych szpitali
Wartość zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec I półrocza 2013 roku wzrosła o 1,3 proc. kdk i wyniosła 10.886,5 mln zł - wynika z opublikowanych w tym tygodniu danych Ministerstwa Zdrowia.
Wartość zobowiązań wymagalnych spadła o 2,4 proc. do 2.528,7 mln zł. Dane pochodzą z ankiet uzyskanych z urzędów wojewódzkich, MSW, MON, uczelni medycznych oraz SPZOZ nadzorowanych przez resort zdrowia.
Tymczasem publiczna służba zdrowia chce przejąć część pieniędzy, obecnie trafiających do prywatnych klinik i gabinetów. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann mówił w radiowej Trójce
pod koniec lipca br. że prace nad dodatkowymi ubezpieczeniami, obejmującymi usługi w publicznych placówkach, mogą zakończyć się pod koniec roku.
Według Neumanna, ubezpieczenia wzmocnią finanse państwowych czy samorządowych szpitali, a jednocześnie zmniejszą kolejki. "Więcej środków w publicznej służbie zdrowia, to większa szansa, że będziemy szybciej załatwieni, że porada zostanie szybciej udzielona" - mówił. Nowe regulacje mogą wejść w życie w 2015 roku.
Sławomir Neumann pytany o niedobór środków ze składki zdrowotnej, zapewnił że sytuacja NFZ poprawiła się po gorszych pierwszych miesiącach roku. Obecnie dziura w budżecie NFZ to kwota poniżej 200 mln złotych. Według Neumanna, deficyt w finansach funduszu to efekt zbyt optymistycznego planowania.