Rosną rezerwy złota w skarbcu NBP. Idziemy na rekord?

Narodowy Bank Polski (NBP) poinformował o wzroście zasobów złota. We wrześniu rezerwy w złocie wzrosły do 10,729 mln uncji (w sierpniu było to 10,108 mln uncji). Wspomniane 10,7 mln uncji to grubo ponad 300 ton złota. NBP nie jest wyjątkiem - banki centralne wielu krajów gromadzą złoto, a ubiegły rok był pod tym względem rekordowy.

Narodowy Bank Polski we wrześniu tego roku zwiększył zasoby złota do 10,729 mln uncji wartości 87 mld 746 mln zł - poinformował w piątek NBP w informacji o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych (złoto monetarne jest prezentowane w uncjach i pokazywana jest jego wartość w cenach rynkowych).

W sierpniu zasoby złota zgromadzone przez NBP wynosiły 10,108 mln uncji wartości 80 mld 718 mln zł. W przeliczeniu na dolary na koniec września złoto było warte 20,081 mld, a w przeliczeniu na euro wartość złota na koniec września wyniosła 18,929 mld. Na koniec 2022 r. polski bank centralny posiadał nieco ponad 7,35 mln uncji kruszcu.

Reklama

Ponad 300 ton złota w skarbcu NBP. Idziemy na rekord?

NBP zgromadził już grubo ponad 300 ton złota, realizując zapowiedź prezesa Adama Glapińskiego, który już w 2021 r. deklarował, że w nasz bank centralny ma w planach powiększenie zasobów złotego kruszcu (w różnych postaciach) o ok. 100 ton. Złoto stanowi ok. 10 proc. aktywów rezerwowych.

Warto jednak dodać, że zakupy poczynione w ostatnich latach przez Narodowy Bank Polski sprawiły, że znaleźliśmy się w czołówce krajów kupujących złoto na potęgę.

Wiele krajów stawia na złoto. Banki centralne powiększają rezerwy

Złoto wciąż jest pożądanym aktywem, w których lokują banki centralne. NBP w tym roku należy do instytucji najaktywniej kupujących złoto.

Jak informowała Interia, od kwietnia do sierpnia 2023 r. Narodowy Bank Polski kupił już ok. 85 ton. W kwietniu - 14,8 tony, maju - 19,9 tony, czerwcu - 13,7 tony, lipcu - 22,0 tony, sierpniu - 14,9 tony. Wyraźne przekroczenie poziomu 300 ton sprawiło, że Polska awansowała w zestawieniu krajów gromadzących złoto, wyprzedzając Wielką Brytanię.

Największe rezerwy złota mają Amerykanie - USA zgromadziły grubo ponad 8 tys. ton. Na drugim miejscu są Niemcy - z rezerwami sięgającymi ponad 3,3 tys. ton. Włosi i Francuzi zgromadzili po ok. 2,4 tys. ton, a Szwajcarzy ok. tysiąca ton.

Polskie rezerwy złota są porównywalne z brytyjskimi, saudyjskimi czy austriackimi.

Gdzie są zgromadzone polskie rezerwy złota

Przypomnijmy, że przez długie lata polskie rezerwy złota w sporej części przechowywane były poza krajem. W 2019 roku przeprowadzono głośną operację sprowadzenia do Polski ok. 100 ton złota z Londynu.

Jak sugerował Tomasz Gessner z firmy Tavex, z ponad 300 ton polskiego złota w kraju znajduje się ok. 1/3, choć wciąż ten przechowywany w kraju zapas powiększa się.

Dodajmy, że przechowywanie "złotych" rezerw poza granicami kraju nie jest niczym nadzwyczajnym - robi tak wiele banków centralnych (wykorzystywane są np. wspomniane skarbce w Londynie).

Amerykanie dysponujący największymi na świecie rezerwami złota przechowują je w większej części przede wszystkim w owianym legendami skarbcu w Fort Knox w stanie Kentucky. Mniejsze ilości są trzymane w kilku miejscach, np. w Denver i Filadelfii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto | NBP | rezerwy złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »